Warsztaty fotografii tradycyjnej „Analogowe Miasto III”

To już trzecia odsłona Warsztatów fotografii tradycyjnej „Analogowe Miasto” organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej!

W tym roku skupimy się przede wszystkim na poznawaniu tajników fotografii otworkowej. W arkana tej techniki wprowadzi nas Marek Noniewicz – absolwent fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1999) oraz Artystycznym Konserwatorium w Ostrawie (Czechy, 1995). Od 2001 roku prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne, jest członkiem rzeczywistym ZPAF, a od 2017 roku jest kustoszem Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

Zajęcia są skierowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Gminy Świecie (przedział wieku: 10-15 lat). W ramach warsztatów organizator przygotował również konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Gminę Świecie.

Program warsztatów:
10:00 – 11.00 – Wprowadzenie – prezentacja o historii, technice i współczesnych metodach wykorzystania camera obscura.
11:00 – 13:00 – Próby naświetlania i wywoływanie.
13:00 – 13.30 – Przerwa.
13:30 – 14:00 – Dalsze naświetlanie.
14:00 – 15:00 – Reprodukcja i odwracanie prac na pozytyw, podsumowanie warsztatów.

___________________________

Data warsztatów: 07.12.2023 (czwartek), godz. 10:00-15:00

Miejsce zajęć: siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej (ul. Wojska Polskiego 141/3, dawna biblioteka)

Zapisy: kontakt@tmzs.org.pl (młodzież szkolna w wieku 10-15 lat)

Organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Partner: Gmina Świecie

Instruktor: Marek Noniewicz, rocznik 71, studiował Biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już w czasie studiów biologicznych postanowił rozwijać swoją pasję fotograficzną podejmując naukę w Lidova Koncevator w Ostrawie, pogłębiał swoją wiedzę kontynuując naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie studiując pełnił również funkcję technologa w Katedrze Fotografii kierowanej wówczas przez profesora Stefana Wojneckiego. Po studiach podejmuje prace jako instruktor fotografii w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, następnie pracuje jako niezależny instruktor, a od 2017 roku jest kustoszem Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Jest dyplomowanym oligofrenopedagogiem. Jako twórca pracuje w różnych mediach się video, performance i fotografii w której często sięga do technik historycznych. Dokumentuje przestrzenie pozornej nieobecności, używając fotografii analogowej próbuje znajdywać jej organiczny rodowód. Jest również wykładowcą, autorem tekstów o fotografii i kuratorem wystaw, prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii i zjawisk światłoczułych.

Rekomendowane artykuły