Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej zorganizowało Tydzień fotografii w Świeciu w maju 2022 roku. Był to cykl wydarzeń poświęconych różnym aspektom tworzenia obrazów cyfrowych i analogowych. Jednocześnie było to pierwsze w naszym regionie wydarzenie festiwalowe w całości dedykowane tej dziedzinie sztuki.

W ramach TFŚ odbyły warsztaty fotograficzne, wykłady, plenery i gry terenowe, łącznie dwanaście różnorodnych inicjatyw fotograficznych skierowanych do osób w każdym wieku.

Jak powiedział Marc Riboud, słynny francuski fotografik „Fotografia to smakowanie życia w 1/100 sekundy”. Podczas naszego Festiwalu można było smakować i rejestrować życie dookoła nas na wielu płaszczyznach. Zarówno podczas pracy w ciemni fotograficznej, gdy na materiale światłoczułym ukazał się obraz uchwycony na kliszy kilka godzin wcześniej, jak i fotografując w skupieniu nadwdecką przyrodę, czy też tworząc rzeczy wyjątkowe i niepowtarzalne na bazie elementów organicznych w czasie warsztatów cyjanotypii.

Mamy nadzieję, że nasz Festiwal pozwolił uczestnikom nauczyć się dostrzegać więcej, czy też wręcz widzieć świat na nowo. Efekty działań warsztatowych i fotorelacji ze wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach TFŚ 2022, znajdziecie na naszym fan page na facebooku – facebook.com/tmzsswiecie.

Program Tygodnia fotografii w Świeciu 2022:

19.05 / godz. 10:00-14:00 – Warsztaty fotografii tradycyjnej „Analogowe miasto II”: dzień 1.

„Analogowe Miasto II” to warsztaty fotografii tradycyjnej skierowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Dzień Pierwszy Analogowego Miasta zostanie poświęcony architekturze Świecia i jego najciekawszym obiektom. Plener fotograficzny odbędzie w najbardziej charakterystycznych i
malowniczych zakątkach miasta. Odwiedzimy i wykonamy zdjęcia przy Zamku Krzyżackim, spacerem podążymy do Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława w Świeciu. Obiektywy skierujemy również w stronę Klasztoru oraz Pałacu Ślubów na Dużym Rynku. Dzięki wsparciu profesjonalisty, uczestnikom na pewno nie umkną interesujące fotograficznie obiekty architektury oraz ich detale.
Plener rozpocznie się instruktażem obsługi lustrzanek analogowych, analizą działania oraz pokazem – jak zakładamy negatyw. W trakcie warsztatów, uczestnicy dowiedzą się co to jest i jak dobrać materiał negatywowy i w jaki sposób mierzyć światło za pomocą światłomierza wewnętrznego oraz aplikacji dedykowanej smartfonom. Fotograficzną wyprawę poprowadzi Pan Maciej Sas dzięki, któremu uczestnicy zdobędą ogrom wiedzy z dziedziny kompozycji obrazu i perspektywy w fotografii.

10:00 – rozpoczęcie i zapoznanie się oraz wykład „Co to jest lustrzanka i jak ją ugryźć”
10:45 – rozpoczęcie spaceru oraz fotografowanie
14:00 – zakończenie fotograficznej wyprawy

Miejsce: siedziba TMZŚ, ul. Wojska Polskiego 141/3

Zapisy dla szkół: kontakt@tmzs.org.pl (udział jest bezpłatny)

20.05 / godz. 10:00-14:00 – Warsztaty fotografii tradycyjnej „Analogowe miasto II”: dzień 2.

Dzień drugi Analogowego Miasta zostanie poświęcony pracy w ciemni. Pan Maciej Sas zaprowadzi
państwa do krainy magii materiałów halogenosrebrowych. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć efekty, jakie powstały w trakcie spaceru po mieście dzięki kopiowaniu optycznemu za pomocą powiększalnika. Zapoznają się też z procesem pozytywowo-negatywowym oraz pracą z chemią fotograficzną. Uzyskają praktyczną wiedzę w jaki sposób poprowadzić proces od naświetlenia do końcowej odbitki.

10:00 – analiza materiałów negatywowych oraz wykład „ Jak pracować w ciemni”
10:45 – gasimy światło i rozpoczynamy pracę w ciemni
13:45 – analizujemy efekty pracy i suszymy odbitki
14:00 – zakończenie

W trakcie warsztatów zostaną omówione przepisy BHP i ppoż – „Jak bezpiecznie pracować w ciemni”. Efekty twórczych działań zostaną zaprezentowane na wystawie powarsztatowej w dniu 27.05.2022 (Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu).

Miejsce: siedziba TMZŚ, ul. Wojska Polskiego 141/3

Zapisy dla szkół: kontakt@tmzs.org.pl (udział jest bezpłatny)

21.05 / godz. 17:00 – Wernisaż wystawy fotografii: Sławik Karabash – Wszystkie barwy miasta

Ekspozycja autorstwa Sławika Karabasha składa się na fotografie miasta i krajobrazu gminy Świecie z dwóch ostatnich lat. Prace powstały przy wykorzystaniu zarówno aparatu cyfrowego jak i drona.

Sławik Karabash – pochodzi z miasta Dniepr w Ukrainie. W Świeciu mieszka od 2016 roku wraz z żoną i dwiema córkami. Fotografia jest jego największą pasją i jednocześnie odskocznią od codzienności. Szczególnie upodobał sobie fotografię krajobrazową i przyrodniczą, jak również kadry architektury. Do jego ulubionych scenerii w naszym regionie należą Czarcie Góry, okolice Wdy i Wisły, kościół św. Andrzeja Boboli wraz z cmentarzem i okolice kościoła starofarnego.

Miejsce: Galeria Okno, OKSiR w Świeciu

Wstęp wolny

22.05 / godz. 08:45-13:00 – Plener fotograficzny „Oko na Czarną Wodę”

Plener fotograficzny „Oko na Czarną Wodę” skierowany jest do wszystkich miłośników fotografii, zarówno osób doświadczonych jak i tych stawiających swoje pierwsze kroki w fotografowaniu. Naszym wydarzeniem chcemy nie tylko integrować środowisko osób pasjonujących się fotografią, ale też ukazywać i promować potencjał przyrodniczy i turystyczny rzeki Wdy, czyli Czarnej Wody.

Trasa pleneru będzie wiodła od parkingu przy moście im. Jana Kamińskiego poprzez prawy brzeg rzeki Wdy w kierunku Przechowa, gdzie zakończymy plener ogniskiem z kiełbaskami.

Godzina i miejsce zbiórki: 08:45, parking przy ul. Wodnej w Świeciu (przy restauracji Przystań nad Wdą)

Zapisy: kontakt@tmzs.org.pl. Udział w plenerze jest bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Prosimy o podanie imienia i nazwiska każdego zgłaszanego uczestnika.

Limit wieku uczestników: osoby do 13. roku życia mogą wziąć udział w plenerze wyłącznie w obecności opiekuna. Dla osób w wieku 13-17 lat niezbędne jest dostarczenie pisemnego oświadczenia opiekuna prawnego o zgodzie na udział w wydarzeniu.

23.05 / godz. 10:00 – Prelekcja: Krzysztof Grabara – O fotografii ulicznej

Fotografia uliczna oferuje bardzo wiele możliwości pracy nad spojrzeniem, komponowaniem zdjęć, doborem perspektywy, czy poruszaniem się w przestrzeni miejskiej. O tajnikach tej dziedziny fotografii opowie nam Krzysztof Grabara.

Artysta pochodzi z Kościana, aktualnie mieszka w Warszawie. Fotografią uliczną zajmuje się od 2017 roku. Jego prace publikowano na łamach Eyeshot Magazine oraz Street Photographers Notebook. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w konkursach takich jak Paris Street Photo Awards, Interphoto Festival, Warsaw Photography Awards, Mokotów Teraz! i innych.
Prelekcja odbędzie się w dniu 23 maja o godz. 10:00 w ramach Tygodnia Fotografii w Świeciu – organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej cyklu wydarzeń poświęconych różnym aspektom tworzenia obrazów cyfrowych i analogowych.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Wstęp wolny

24.05 / godz. 10:00 – Prelekcja: Tomasz Pasiek – Fotograf w podróży

Jak przygotować się do podróży z aparatem? Gdzie i o jakiej porze fotografować i przede wszystkim jak czerpać radość z fotografii w trakcie krótkich i dłuższych wyjazdów? Jak sprawić żeby aparat nie był dla nas obciążeniem, a stał się naszym sprzymierzeńcem?
O tych i wielu innych aspektach fotografowania w podróży opowie Tomasz Pasiek – podróżnik, pomysłodawca i koordynator Festiwalu podróżników Piąty Ocean oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej.

Z aparatem w ręku odwiedził blisko siedemdziesiąt państw świata. Mieszkał m.in. w Danii, Turcji i Rosji.
Uwielbia długodystansowe podróże rowerowe, które nierzadko stają się okazją do zdobywania kolejnych fotograficznych kadrów. Za wyjątkowy punkt w swoich wyprawach rowerowych uważa Jastrzębią Górę (najbardziej wysunięty na północ punkt Polski). To stamtąd co roku zaczynał kilkumiesięczne wyprawy w ramach projektu ”Cztery Oceany”, którego celem było dotarcie nad cztery główne oceany na Ziemi (Atlantyk, Pacyfik, Ocean Arktyczny i Indyjski).
Swoje fotografie publikował m.in we włoskiej edycji magazynu Vogue, tajwańskim Kayaku, włoskim C 41 Magazine, Gazecie Wyborczej i Przekroju.
Prelekcja odbędzie się w dniu 24 maja o godz. 10:00 w ramach Tygodnia Fotografii w Świeciu – organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej cyklu wydarzeń poświęconych różnym aspektom tworzenia obrazów cyfrowych i analogowych.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Wstęp wolny

26.05 / godz. 10:00 – Prelekcja: Andrzej Bartniak – Po co fotoreporterowi gońcówna

W kolejnym dniu „Tygodnia fotografii w Świeciu” o specyfice pracy fotoreporterów w latach 90. i swoistej rewolucji jaką w tej pracy przyniosła fotografia cyfrowa opowie Andrzej Bartniak.

Nasz prelegent fotografią prasową zajmuje się od 1998 roku. Od początku związany z Gazetą Pomorską, dla której opisywał i fotografował rzeczywistość naszego regionu do 2015 roku. W kolejnych latach związany z miesięcznikiem „Teraz Świecie”. Od 2017 roku współtworzy portal internetowy Extra Świecie.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Wstęp wolny

27.05 / godz. 10:00-14:00 – Warsztaty fotografii otworkowej „Jak fotografować puszką po kawie?”

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób fotografować puszką po kawie. Oczywiście można użyć pudełka po butach jak również paczki po gumie do żucia. Każdy będzie
miał okazję zrobić swoją Camera obscura i wykonać zdjęcia. Uczestnicy zapoznają się z procesem chemicznym negatywowym i pozytywowym jak również z technologią związaną ze współczesną formą prezentacji swoich dzieł otworkowych. Wszyscy nauczą się jak pracować z materiałami halogenosrebrowymi w formie dawnej i współczesnej. Odwiedzimy świat technik zapomnianych i przeanalizujemy artystyczne przestrzenie postrzegania świata.

Harmonogram warsztatów:

10:00 prezentacja idei ciemni fotograficznej – wykład i prezentacja
10:25 wykonanie pierwszych naświetleń i określenie czasy dla materiałów pozytywowych
11:00 robimy fotografie otworkowe
11:50 wykonanie zdjęć na materiale negatywowym
12:30 wywoływanie i suszenie
13: 00 skanowanie materiałów z fotografii otworkowej

Miejsce: siedziba TMZŚ, ul. Wojska Polskiego 141/3

Zapisy: kontakt@tmzs.org.pl (udział jest bezpłatny)

27.05 / godz. 17:00 – Wernisaż wystawy fotografii: Beata Frąckowska – Spełniając marzenia

Wystawa fotografii Beaty Frąckowskiej jest zbiorem kadrów autorki z lat 2020-2022, kiedy główną inspiracją stał się dla niej portret jako forma ukazania emocji, a także element pozwalający widzowi na swobodną interpretację.

Bohaterkami prezentowanych zdjęć są głównie kobiety, które urzekły fotografkę swoją delikatnością, a zarazem niesamowitą pewnością siebie, bezbronnością, ale i gotowością do walki… Największą satysfakcją dla autorki prac jest uchwycenie pozy lub spojrzenia pozbawionego sztuczności, wydobywającego to co najpiękniejsze w fotografowanej osobie, a tym samym wprawiające w zachwyt odbiorcę.

Beata Frąckowska – pochodzi z Laskowic Pomorskich. Fotografią interesowała się od zawsze, jednak dopiero ostatnie lata pozwoliły jej na „rozwinięcie skrzydeł”. Dużą część jej zdjęć stanowi fotografia makro, fotografia flory i fauny, a także ujęcia górskich krajobrazów. Z natury jest obserwatorem, przez co lubi uwieczniać zwykłą codzienność, coś co dotąd było niezauważalne, a co w jej obiektywie staje się piękne, ujmujące, bądź po prostu pierwszoplanowe i ważne. Chce, aby jej zdjęcia „mówiły”, nie były tylko zwykłym obrazem, lecz skłaniały do myślenia oraz wywoływały emocje.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Wstęp wolny

27.05 / godz. 17:00 – Wernisaż powarsztatowej wystawy fotografii „Analogowe miasto II”

Wystawa jest podsumowaniem dwudniowych warsztatów fotografii tradycyjnej „Analogowe Miasto II” realizowanych w dniach 19-20 maja 2022.

Podczas zajęć młodzi adepci fotografii mieli okazję poznać od podstaw obsługę lustrzanek analogowych i fotografować nimi najciekawsze miejsca w naszym mieście. Z kolei podczas pracy w ciemni fotograficznej zapoznali się z procesem pozytywowo-negatywowym oraz pracą z chemią fotograficzną. Na wystawie zobaczymy efekty tych twórczych działań.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Wstęp wolny

28.05 / godz. 10:00-14:00 – Warsztaty fotografii tradycyjnej: Cyjanotypia

Przedostatni dzień Tygodnia fotografii w Świeciu jest poświęcony zapomnianym technikom fotograficznym, uznawanym za techniki artystyczne.

Błękit będzie wszechobecny, a roślinność będzie naszym towarzyszem. W trakcie warsztatów pokażemy Państwu jak można połączyć współczesność z
dawną i niedocenianą techniką. Będziemy tworzyć rzeczy wyjątkowe i cudowne na bazie elementów organicznych jak i wydruków za pomocą drukarki atramentowej. Zobaczą państwo w
jaki sposób stworzyć emulsje która reaguje na światło UV.

Harmonogram warsztatów:

10:00 omówienie zagadnień związanych z cytrynianem żelazo-amonowy i żelazicyjanekiem potasu oraz pojęciem Cyjanotypii.
10:30 przygotowanie emulsji światłoczułej i naniesienie jej na papier akwarelowy
11:00 wykonanie naświetleń oraz praca w ciemni
12:00 analiza efektów i zapoznanie się z gotowymi produktami do cyjanotypii
14:00 zakończenie warsztatów

Miejsce: siedziba TMZŚ, ul. Wojska Polskiego 141/3

Zapisy: kontakt@tmzs.org.pl (warsztaty są bezpłatne, prosimy podać imię, nazwisko, wiek i nr telefonu zgłaszanej osoby)

29.05 / godz. 09:45-14:00 – Fotograficzna gra terenowa „684 tajemnice Świecia”

Natura i miasto, na pierwszy rzut oka dwa wykluczające się hasła, jednak w Świeciu idą one w parze. Podczas fotograficznej gry terenowej „684 tajemnice Świecia” poznacie przyrodę ukrytą pomiędzy zabytkami tego miasta oraz na jego niedalekich obrzeżach. Waszym zadaniem będzie uchwycić ich piękno z użyciem aparatu, ale kluczowym czynnikiem będzie tu kreatywność !
I pamiętajcie „Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim”!
Ansel Adams

Miejsce i godzina zbiórki: parking przy ul. Wodnej w Świeciu (przy restauracji Przystań nad Wdą)

Miejsce gry: wyznaczony teren na mapie m.in. Duży Rynek w Świeciu, Punkt Widokowy Diabelce, okolice Zamku

Zapisy: kontakt@tmzs.org.pl. Udział w grze jest bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Prosimy o podanie imienia i nazwiska każdego zgłaszanego uczestnika (od 2 do 4 osób w drużynie) oraz nazwy drużyny

Zasady gry: uczestnicy na miejscu zbiórki otrzymują od instruktorów mapkę wraz z zadaniami, które należy wykonać do godziny 13.00 na obszarze wyznaczonym na mapie. Część zadań trzeba wykonać w określonym miejscu, a część gdzie tylko artystyczne dusze graczy zapragną. Wspomagać należy się wiedzą zaczerpniętą od napotkanych przechodniów, z internetu, swojej pamięci, ale przede wszystkim należy korzystać z tego co podpowiada własny umysł i wrodzona pomysłowość. Po wykonanych zadaniach należy udać się we wskazane miejsce będące metą gry. W tym miejscu trzeba przedstawić instruktorom reprezentatywne zdjęcie do każdego z zadań, które udało się wykonać. Po grze w terminie 5 dni należy przesłać wybrane zdjęcia na adres kontakt@tmzs.org.pl. W ciągu 7 dni zostaną wybrane najlepsze i najbardziej kreatywne kadry.
Na mecie gry na uczestników będą czekały pamiątkowe medale i poczęstunek.

Instruktorzy: Magdalena Kaczmarek, Kamila Skrzeczkowska

Co jest potrzebne?

  1. Ubiór odpowiedni do warunków terenowych i pogodowych
  2. Prowiant na drogę
  3. Naładowany smartfon/aparat
  4. Dobry humor i otwarty umysł

Główny organizator Tygodnia fotografii w Świeciu: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Współorganizatorzy i partnerzy: Gmina Świecie, Powiat Świecki, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, OKSiR w Świeciu

Koordynator Tygodnia fotografii w Świeciu: Tomasz Pasiek, e-mail: kontakt@tmzs.org.pl