Do pierwszej odsłony projektu Świecka Sztuka zaprosiliśmy trzech młodych ilustratorów ze Świecia – Julię Osinską, Marcina Zarembę i Natalię Trochowską.

Od grudnia 2014 do października 2015 roku ich prace od nazwą ”Trzydzieści/3” odwiedziły Bydgoszcz, Chełmno, Nowe, Świecie i Tucholę.

Wystawa zbiorowa składała się z trzydziestu ilustracji i rysunków, po dziesięć od każdego z autorów.

Daty i miejsca poszczególnych wernisaży wystawy ”Trzydzieści/3” w ramach pierwszej edycji projektu Świecka Sztuka:

Świecie – Cafe Kultura – 13.12.2014

Chełmno – Muzeum Ziemi Chełmińskiej – 14.01.2015

Bydgoszcz – Galeria DEBIUT – 27.03.2015

Nowe nad Wisłą – Centrum Kultury Zamek – 06.11.2015

Tuchola – Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi – 19.10.2015

 

Notki o autorach:

Julia Osinska – studentka III roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace wykonuje głównie w technice linorytu. Inspiruje się wieloma rzeczami – tym co znajduje wokół siebie. Dąży do doskonalenia warsztatu. Na studiach zajmuje się również grafiką wydawniczą, liternictwem a także szeroko pojętą komunikacją wizualną. Dla przyjemności robi ilustracje. Prace pokazywane na wystawie to cykl ilustracji inspirowanych swoim otoczeniem. Na ilustracjach znajduje się wszechobecny bałagan
pochodzący z mieszkań przyjaciół a także jej własnych. Inspiracją do cyklu były także grafiki austriackiego artysty – Egona Schiele.

Natalia Trochowska – absolwentka Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, aktualnie studentka II roku Grafiki Projektowej na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Interesuje się typografią, identyfikacją wizualną oraz ilustracją wydawniczą czym głównie zajmuje się na uczelni. Prywatnie, za pomocą programów graficznych realizuje, ilustracje oparte o rysunkowe projekty. Wykorzystuje elementy fotografii lub wycinanki, głównie jednak
szkicuje wieloma narzędziami najczęściej są to ołówek i tusz. W pracach które będzie można oglądać na wystawie widać inspiracje fakturami, liniami, kontrastami, plamami, symetrią, multiplikacją jaki i również otoczeniem, zjawiskami, procesami, zmianami, systemami, reakcjami, emocjami człowieka. Wszystko to buduje przestrzenie, energie, kompozycje w które często wplątany jest portret ludzki.

Marcin Zaremba – jest studentem pierwszego roku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej. Współtworzy Pracownię Litografii Weksla, która swoją działalność rozpoczęła w lipcu 2013 roku w poznańskim skłocie – Od:zysk.

Głównymi mediami jakimi się posługuje są techniki grafiki warsztatowej- litografia i linoryt, technika szablonu oraz plakat.

Inspiruje się m.in. Dada, Fluxusem, plakatem rosyjskim, twórczością grupy Luxus. W swoich pracach porusza szeroko rozumianą tematykę społeczną i polityczną. Od problemów lokatorskich, wyzysku w zakładach pracy przez gentryfikację, antykapitalizm, po uprzedmiotowienie człowieka.

Linki do stron/blogów autorów wystawy:

Julia Osinska – http://propsyzaklopsy.blogspot.com/

Natalia Trochowska – http://trochowskan.blogspot.com/

Marcina Zaremba – http://blauka.blogspot.com/

 

 

Tak było na naszych wystawach w cyklu ”Trzydzieści/3”: