Znamy już nazwiska wszystkich prelegentów, którzy wystąpią w Świeciu w ramach drugiej odsłony Tygodnia Mobilności Rowerowej.
22.04.2024, godz. 09:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)
TOMASZ PASIEK – WISŁA 2500: ROWEREM PO OBU BRZEGACH KRÓLOWEJ POLSKICH RZEK
Start z ujścia Wisły do Bałtyku w Świbnie, przejazd wzdłuż lewego brzegu rzeki do jej źródeł na zboczu Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim i wjazd na szczyt. Następnie powrót nad Bałtyk wzdłuż prawego brzegu Królowej Polskich Rzek aż do ujścia w Mikoszewie. Tak w skrócie wyglądało rowerowe okrążanie najdłuższej polskiej rzeki w wykonaniu świecianina Tomasza Pasieka.
Podróż trwała 19 dni, a łączny przejechany dystans wyniósł prawie 2500 kilometrów. W trakcie pierwszej prelekcji w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej posłuchamy o szczegółach tej wyprawy. Prelekcja skierowana jest nie tylko do miłośników jednośladów, ale do każdego, kto interesuje się polską fauną i florą oraz historią naszego kraju.
Tomasz Pasiek – podróżnik, pomysłodawca i koordynator Festiwalu podróżników Piąty Ocean oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej. Z aparatem w ręku odwiedził ponad siedemdziesiąt państw świata. Mieszkał m.in. w Danii, Turcji i Rosji. Uwielbia długodystansowe podróże rowerowe, które nierzadko stają się okazją do zdobywania kolejnych fotograficznych kadrów. Za wyjątkowy punkt w swoich wyprawach rowerowych uważa Jastrzębią Górę (najbardziej wysunięty na północ punkt Polski). To stamtąd co roku zaczynał kilkumiesięczne wyprawy rowerowe w ramach projektu ”Cztery Oceany”, którego celem było dotarcie na dwóch kółkach nad cztery główne oceany na Ziemi (Atlantyk, Pacyfik, Ocean Arktyczny i Indyjski).
Swoje fotografie publikował m.in we włoskiej edycji magazynu Vogue, tajwańskim Kayaku, włoskim C 41 Magazine, Gazecie Wyborczej i Przekroju.
__________
23.04.2024, godz. 18:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)
OLA MAE – ROWEROWA PĘTLA PO EUROPIE Z KOTEM FRYDERYKIEM
Dokładnie w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich odbędzie się drugie spotkanie podróżnicze w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu 2024. Tym razem posłuchamy Oli Mae, która w środku pandemii wyruszyła w rowerową podróż i w ciągu 13 miesięcy odwiedziła 12 europejskich krajów. Oczarowała ją każda z odwiedzanych krain, ale to z południa Włoch przywiozła najcenniejszą pamiątkę swojej rowerowej eskapady – kota Fryderyka. Z długiej listy błędów, o których nie mówią poważni podróżnicy, Ola bezwstydnie przyznaje się do popełnienia ich wszystkich. Jej wzruszająca i pełna humoru historia wydaje się dziwnie znajoma.
Ola Mae – podróżniczka z przypadku, rowerzystka z zamiłowania, kociara z zaskoczenia. Absolwentka studiów fotograficznych na uczelni Columbia College Chicago. Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy i Publiczności festiwalu Kolosy, a także autorką książki Cebula Czarownic i podcastu Projekt Cebula. Wyróżniają ją niepoprawny optymizm i głośny śmiech.
__________
25.04.2024, godz. 18:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)
DAWID BIAŁOWĄS – LOFOTY: ROWEREM ZA KOŁO PODBIEGUNOWE
Trzecia prelekcja w ramach TMR będzie należała do Dawida Białowąsa, który podróżuje na rowerze i z plecakiem od kilkunastu lat. Po Polsce, Europie i świecie, zawsze na własną rękę, blisko natury i z dala od utartych, turystycznych szlaków. Na rowerze przejechał Gruzję, Islandię oraz Trakt Pamirski w Tadżykistanie, wjeżdżając rowerem na ponad 4600 metrów. Od ośmiu lat prowadzi bloga i kanał na Youtube pod nazwą „Gdzie Los Poniesie”, gdzie wraz z żoną zachęca do aktywnego ruszenia w świat barwnymi relacjami i praktycznymi poradnikami. Dawid i Kasia w 2023 roku wygrali ogólnopolskie VI Mistrzostwa Vlogerów, reprezentując województwo mazowieckie”.
W Świeciu usłyszymy o Lofotach – niezwykłym archipelagu wysp w północnej Norwegii, którego przejechanie to marzenie każdego podróżnika rowerowego. Górzyste wyspy, zanurzone w szmaragdowych wodach morza Norweskiego, kojarzą się trochę z Tatrami Wysokimi. Nasz prelegent wraz z żoną i grupą przyjaciół postanowili poświęcić dwa tygodnie na poznanie Lofotów z perspektywy rowerowego siodełka. Podczas prelekcji posłuchamy o odciętej od świata wyspie wiecznej wiosny, najpiękniejszych szlakach trekkingowych, kryzysach i kapryśnej pogodzie. Dowiemy się też, jak zorganizować rowerowy wyjazd do Norwegii, jednocześnie nie bankrutując.
__________
26.04.2024, godz. 18:00, siedziba TMZŚ (ul. Wojska Polskiego 141/lok. 3 – parter)
PIOTR WIŚNIEWSKI – ROWEREM WZDŁUŻ POLSKIEGO WYBRZEŻA
Tydzień Mobilności Rowerowej w Świeciu 2024 zamknie prelekcja Piotra Wiśniewskiego – niezwykle doświadczonego entuzjasty turystyki rowerowej, którego gościliśmy już w Świeciu podczas trzeciej edycji Festiwalu Podróżników Piąty Ocean w 2019 roku.
W ramach piątkowej prezentacji usłyszymy o wielu praktycznych aspektach organizacji krótszych i dłuższych wycieczek rowerowych. Nasz prelegent przedstawi swoje wcześniejsze wyjazdy, m.in. wzdłuż Kanału Kilońskiego, wyprawę Lubeka – Świnoujście, czy też objazd Bornholmu. Główna część prelekcji będzie dotyczyła przejazdu wzdłuż polskiego Bałtyku, od Helu po Piaski na granicy z Federacją Rosyjską.
Piotr Wiśniewski – ma 68 lat, z wykształcenia historyk, obecnie na emeryturze. Na rowerze jeździ „od zawsze”. Od dawna również marzył o tym, aby rowerem odbywać dłuższe wyprawy. Od marzeń do realizacji droga była dosyć długa. Na przeszkodzie stały zwykłe obowiązki życiowe: praca, brak urlopu, małe dzieci. Jednym z powodów odwlekania tych planów był też brak zdecydowania. Trwało to aż do roku 2008. Pierwsza była wyprawa na Ukrainę. Potem kolejne sąsiednie kraje, m.in Słowacja i Niemcy. W 2015 roku razem z synem Szymonem wyruszył Bursztynowym Szlakiem od Udine we Włoszech poprzez Chorwację (z objazdem i zwiedzeniem Istrii), Słowenię, Węgry, Austrię, Czechy do Polski.
__________________
Data TMR: 20-28.04.2024
Miejsce prelekcji: MBP w Świeciu / siedziba TMZŚ
Główny organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej
Współorganizatorzy i partnerzy: Gmina Świecie, Powiat Świecki, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Ruch miejski „Świecie2030”
Koordynator wydarzenia: Tomasz Pasiek (kontakt@tmzs.org.pl)
Wstęp wolny