Znamy daty, logo i wstępny program Festiwalu podróżników ”Piąty Ocean”!

Documents1

 

20-21 października 2017 to data pierwszej edycji Festiwalu podróżników ”Piąty Ocean”.

Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie zgłębiające zagadnienia bliskie tematyce podróży na tak wielu polach: prelekcji, filmu, muzyki, fotografii i warsztatów.

Organizatorem Festiwalu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, współorganizatorzy to Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu. Partnerami wydarzenia są Gmina Świecie oraz Starostwo Powiatowe w Świeciu.

Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Tomasz Pasiek, świecki podróżnik i fotografik, dla którego cykliczne wydarzenie jest niejako uzupełnieniem projektu podróżniczego ”Cztery Oceany” polegającego na dotarciu rowerem nad cztery główne oceany na Ziemi.

Impreza ma  za zadanie rozwijać w mieszkańcach Ziemi Świeckiej oraz innych uczestnikach festiwalu pasje podróżnicze, inspirować do przełamywania barier i uprzedzeń, przyczynić się do poznawania różnych kultur, obyczajów, religii, promować aktywne spędzanie czasu, również przy odkrywaniu urokliwych zakątków miejsc nie tak odległych jak np. obszar Powiatu Świeckiego.

 

Na obszarze pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną w Świeciu i Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji stworzymy strefę nierozerwalnie związaną z szeroko pojętym tematem podróży.

Dwa festiwalowe dni Festiwalu podróżników ‘‘Piąty Ocean’’ wypełni szereg atrakcji, z których najważniejsze będą spotkania z podróżnikami (odbywać się będą w Sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Świeciu oraz w Cafe Kultura w Świeciu).

Otwarcie Festiwalu będzie mieć miejsce w Sali widowiskowej OKSiR.

Oprócz fascynujących opowieści, zaprezentujemy wystawy fotograficzne złożone ze zdjęć naszych prelegentów, które następnie będzie można zakupić na aukcji internetowej (zysk przeznaczymy na wybrany cel charytatywny). Strefę parkingu Biblioteki wypełni kiermasz numizmatów , książek i staroci luźno związanych z podróżniczą tematyką Festiwalu, stoiska z kuchnią z dalekich zakątków świata (na zasadzie tzw. food truck’ów) oraz strefa z materiałami promocyjnymi poszczególnych regionów Polski, gmin i powiatów – zamierzamy wydzielić specjalną strefę na materiały dotyczące Gminy Świecie, Powiatu Świeckiego i gmin, które wchodzą w jego skład.

 

Z kolei w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji wykorzystamy Kameralną Przestrzeń Widowiskową do prezentacji Przeglądu Kina Podróżniczego (filmy dokumentalne i fabularne) oraz koncertu muzyki etnicznej na zakończenie Festiwalu.

W godzinach porannych pierwszy dzień festiwalu będzie wypełniony warsztatami z tworzenia gadżetów i biżuterii podróżniczej skierowanymi do dzieci.

 

Drugiego dnia Festiwalu spod budynku Biblioteki ruszy piesza wycieczka po zakątkach naszego miasta pod przewodnictwem przewodnika ze świeckiego koła PTTK, gdyż ideą Festiwalu są podróże małe i duże, a odkrywanie najbliższych przyległości może być najlepszym impulsem do kolejnych podróży.

Uzupełnieniem Festiwalu będzie aktywna współpraca ze szkołami Powiatu Świeckiego, m.in. poprzez organizację konkursu plastycznego z nagrodami pod nazwą ‘’Moje miejsce na Ziemi’’.

 

Główne punkty Festiwalu:

– sześć prelekcji podróżników opowiadających o różnych krajach (Sala widowiskowa OKSiR, Biblioteka Miejska, Cafe Kultura)

– przegląd kina podróżniczego (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR)

– warsztaty z tworzenia biżuterii i gadżetów podróżniczych dla dzieci (Biblioteka Miejska i Wyspa Skarbów OKSiR)

– koncert muzyki etnicznej na zakończenie Festiwalu (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR)

– dwie wystawy fotografii podróżniczej (Biblioteka Miejska)

– kiermasz numizmatów oraz przedmiotów luźno związanych z tematyką podróżniczą (Hol Biblioteki/parking przed biblioteką)

– stoiska promujące podróżowanie po Polsce, z wydzieloną sekcją nt. naszej Gminy i Powiatu (Biblioteka Miejska/Cafe Kultura)

– konkurs plastyczny z nagrodami dla szkół naszej gminy ‘’Moje miejsce na Ziemi’’

Rekomendowane artykuły