Zapraszamy na prolog Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2018 – spotkanie z Januszem Janczewskim

Rozpoczynamy serię spotkań podróżniczych w ramach Prologu drugiej edycji Festiwalu podróżników Piąty Ocean, który odbędzie się w Świeciu w listopadzie 2018 roku.

Pierwszy Prolog to prelekcja Janusza Janczewskiego, dorastającego w siermiężnej socjalistycznej rzeczywistości psychiatry ze Świecia, który zawsze marzył o dalekich podróżach. To na co mógł sobie pozwolić, było głównie wędrowaniem palcem po mapach. Wreszcie w wieku 50 lat zaczął spełniać swoje marzenia. Odwiedził wszystkie 7 kontynentów, kilkakrotnie włóczył się po Syberii (przekroczył krąg polarny), zwiedził całą Europę, był na Kamczatce, w Afryce spotkał się bezpośrednio z gorylami (bez mgły) i bawił się z gepardami. Trzykrotnie na jachcie Selma Expedition minął najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej (55°59′ S, 67°16′ W) czyli słynny Przylądek Horn. Wracał z Antarktydy przy sztormie sięgającym 76 KN (ok. 130km/godz.) i fali o wysokości powyżej 20m (przekraczającej wysokość samego jachtu). Będąc pilotem w załodze samochodu podczas trawersu Australii skasował nowo wypożyczone auto z powodu kłopotów z adaptacją do ruchu lewostronnego.

Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej opowie o swojej wyprawie samochodowej z Polski do Chin.
W trwającą ponad dwa miesiące podróż wyruszył w czerwcu 2015 roku, załadowanym po dach samochodem. Zwiedzając i odkrywając dzikie przestrzenie Azji Środkowej, pustynie, stepy, góry, zabytki Jedwabnego Szlaku i wiele wspaniałych miast, w tym jedno z najpiękniejszych miast w Chinach – Pingyao, przejechał ponad 27 tysięcy km.

Dowiecie się jak radził sobie przy zamawianiu posiłków, gdzie spał, co zobaczył i jak znosił trudy wyprawy.
Uczestnicy spotkania wezmą też udział w krótkim quizie z oryginalnymi nagrodami związanymi z podróżami po świecie.

Organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Współorganizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Data: 26.01.2018

Godzina: 18:00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Rekomendowane artykuły