Zapraszamy na drugą edycję Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2018

Już po raz drugi będziemy mieli przyjemność zabrania Państwa w podróż po najdalszych zakątkach świata w ramach Festiwalu podróżników Piąty Ocean.

Pomogą nam w tym wspaniali podróżnicy, odkrywcy, blogerzy i fotograficy – ludzie, którzy niejednokrotnie musieli przełamywać własne bariery by zdobywać szczyty, a teraz inspirują do tego innych.

Festiwal podróżników Piąty Ocean 2018 odbędzie się w dniach 22-24 listopada w Świeciu w trzech lokalizacjach: Miejskiej Bibliotece Publicznej, Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji i Spółdzielczym Ośrodku Kultury ”Stokrotka”.

Druga edycja Festiwalu przyniesie nam m.in:

– 10 prelekcji podróżniczych na temat sześciu kontynentów
– 8 wystaw fotograficznych
– warsztaty taniego podróżowania
– zajęcia kulturoznawcze dla najmłodszych
– warsztaty nauki gry na bębnach zachodnioafrykańskich
– koncert muzyki świata
– kino podróżnicze
– paradę uliczną prezentującą wszystkie kontynenty

Idea imprezy pozostaje niezmienna: chcemy prezentować różne spojrzenia na otaczający nas świat, pokazując ludzi, którzy doświadczają życia w zwiększonych dawkach.

Festiwal ma być źródłem inspiracji, otwarcia się na inne kultury i obyczaje oraz fundamentem dla rozwijania ciekawości świata.

Chcemy tchnąć w uczestników Festiwalu ”iskrę odwagi”, coś co będzie przyczynkiem do wyjścia ze strefy komfortu, bo właśnie tam – na zewnątrz, dzieją się rzeczy niezwykłe!

KOGO BĘDZIE MOŻNA POSŁUCHAĆ?

Odwiedzi nas m.in Leszek Cichy, pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą. Wyruszymy w motocyklową eskapadę dookoła świata z Grzegorzem Malickim. Kapitan Andrzej Przygoda zabierze nas w rejs po Karaibach, a Laura Konczarek i Radek Miłosz opowiedzą jak można podróżować po Afryce przez 400 dni, skoro wszyscy dookoła mówią, że nie można.

Ponadto będzie można poznać kilka wskazówek na tanie podróże od Sary Watrak, posłuchać Piotra Wnuka, który obali niejeden stereotyp o Azji Południowo-Wschodniej i poznać pocztówkową pasję Dawida Jarosza.

Margarita Bjozovski już pierwszego dnia zabierze nas do Tadżykistanu, Joanna Naworska na Islandię, a Adam Piekarski opowie o szlaku Lewisa i Clarka w Stanach Zjednoczonych, po których przejechał ponad 20 tysięcy kilometrów.

Mocną stroną Festiwalu będą wystawy, prezentujące głównie fotografię podróżniczą. Osiem ekspozycji wizualnych będzie idealnym dopełnieniem prelekcji i da możliwość zatrzymania wzroku na tym, co podczas dynamicznych prezentacji może umknąć.
Po raz pierwszy zorganizujemy warsztaty nauki gry na instrumentach zachodnioafrykańskich – djembe i dundun. Z kolei Arun Milcarz, który przejechał Afrykę wzdłuż i wszerz, poprowadzi dwie sesje zajęć kulturoznawczych dla najmłodszych dotyczących Madagaskaru.

Godnym zamknięciem Festiwalu będzie pierwszy w naszym regionie koncert Jorgosa Skoliasa. Pochodzący z Grecji muzyk wspólnie z zespołem Ajagore zabierze słuchaczy w muzyczną podróż inspirowaną zarówno bluesem, jazzem jak i muzyką etniczną od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Muzycy zaprezentują również elementy Rebetiko – muzyki zakazanej w Grecji jeszcze na początku ubiegłego stulecia, głównie dlatego, że przywędrowała wraz z wygnanymi Grekami z nielubianej do dziś Turcji.

 

NAZWA WYDARZENIA: Festiwal podróżników Piąty Ocean 2018

DATY: 22.11.2018 – 24.11.2018

MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4), Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (ul. Wojska Polskiego 139), Spółdzielczy Ośrodek Kultury ”Stokrotka” (ul. Wyszyńskiego 15)

GŁÓWNY ORGANIZATOR: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

WSPÓŁORGANIZATORZY: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, SOK Stokrotka

PARTNERZY GŁÓWNI: Gmina Świecie, Powiat Świecki

PATRONI MEDIALNI: Czas Świecia, Extra Świecie, Spod Kopca, Radio PiK, Teraz Świecie

KOORDYNATOR FESTIWALU: Tomasz Pasiek

WSTĘP WOLNY!

Program Festiwalu:

 

SKAŁA1 plakat z programem — kopia

Rekomendowane artykuły