Wspomnienie o projekcie EVS Świecie 2014-2015 OBSCURA – Marina Martin Monteagudo i Simona Georgieva

W tym cyklu wspominamy wolontariuszy zagranicznych, których gościliśmy w Świeciu od 2013 roku. W pierwszej części opowiedzieliśmy o naszym pierwszym projekcie z Petią Garnoevą z Bułgarii.
Tym razem cofniemy się do lat 2014-2015 i naszego dotychczas najdłuższego projektu Wolontariatu Europejskiego, który jednocześnie był przejściem z Programu Młodzież w działaniu do nowej formuły Erasmus Plus. Tym razem gościliśmy dwie wolontariuszki na okres dwunastu miesięcy. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie naszym projektem ze strony kandydatów z Hiszpanii, Marina – którą ostatecznie wybraliśmy – musiała przejść aż dwa etapy rekrutacji zakończone stworzeniem filmu prezentującego siebie i swoje otoczenie. W tym aspekcie Marina zdecydowanie pokonała konkurencję, zaskakując nas swoją kreatywnością. Drugą osobą, którą zaprosiliśmy do naszej inicjatywy była Simona Georgieva, 24-latka z bułgarskiego miasta Veliko Tarnovo, władająca językiem angielskim w stopniu wręcz doskonałym. Było to o tyle istotne iż zakładaliśmy stworzenie po raz pierwszy całkowicie darmowych kursów językowych dla mieszkańców Świecia. Ostatecznie Simona nauczała angielskiego w ogólnodostępnych zajęciach, zaś Marina prowadziła lekcje hiszpańskiego w I Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum nr. 3. Ponadto obie wolontariuszki stworzyły prezentacje przybliżające kulturę ich krajów w ramach Europejskich Spotkań Międzykulturowych oraz Program Erasmus Plus, dzięki czemu chcieliśmy dotrzeć do młodych ludzi z informacją, z jakich programów i inicjatyw mogą skorzystać.

Ważnym aspektem pracy wolontariuszek była pomoc przy organizowanych przez nas rajdach rowerowych i corocznych imprezach, jak np. Święto Kociewskiego Ziemniaka, czyli Dzień Bałabuna, na których Marina i Simona gotowały potrawy z ich krajów dla mieszkańców Świecia (oczywiście musiały być przygotowane z ziemniaków).

W czasie wakacji ze względu na ograniczenie współpracy ze szkołami, naszych aktywności było nieco mniej, ale z pewnością jedną z tych najistotniejszych było stworzenie filmu Welcome to Świecie – promującego Świecie i okolice – po raz pierwszy z udziałem jego mieszkańców i po angielsku. Film można zobaczyć klikając w link: https://youtu.be/wQff9dZW4sI

W trakcie projektu EVS Świecie 2014-2015 OBSCURA stworzyliśmy również kilka wystaw w ramach inicjatywy Świecka Sztuka, promującej młodych artystów z naszego regionu. Tutaj również mogliśmy liczyć na wsparcie naszych wolontariuszek – przede wszystkim od strony logistycznej.

Bardzo miło wspominamy czas goszczenia w Świeciu Simony i Mariny, które co ciekawe wciąż mieszkają w naszym kraju i z którymi wciąż utrzymujemy kontakt.
Liczymy, że znowu nas odwiedzą.

fot. archiwum TMZŚ

 

Rekomendowane artykuły