Warsztaty fotografii tradycyjnej Analogowe Miasto IV

Przed nami czwarta już odsłona Warsztatów fotografii tradycyjnej „Analogowe Miasto” organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej!
W tym roku zajęcia potrwają dwa dni, a za główną scenografię warsztatów posłużą okolice nabrzeża rzeki Wdy. Wszystko w ramach zainaugurowanych przez TMZŚ obchodów Roku Rzeki Wdy 2024!

W pierwszym dniu Analogowego Miasta skupimy się na pracy z aparatem wielkoformatowym. Warsztat pozwoli uczestnikom spojrzeć wstecz, by zobaczyć jak wyglądało zaplecze pracy XIX wiecznego portrecisty. Na zajęciach uczestnicy poznają zaplecze pracy fotografa w okresie pionierskim, pracując z wielkoformatowym aparatem odkryją tajemnice dawnego atelier, wykonując portrety na papierze fotograficznym. To także wyjątkowa okazja, do odkrycia w jaki sposób można połączyć współczesne technologie z dawnymi.

Drugi dzień zajęć poświęcimy fotografii otworkowej. Camera obscura jest najprostszym sposobem rejestracji obrazów, zwykła puszka zaopatrzona w materiał światłoczuły i malutki otworek może posłużyć do rejestracji rzeczywistości. W dobie zaawansowanych technologii rejestracji obrazów, camera obscura pozwala uzyskiwać efekty nieprzewidywalne, pozwala dotknąć rąbka tajemnicy.
W czasie zajęć warsztatowych uczestnicy poznają technikę budowy kamer otworkowych, zasady posługiwania się aparatem bez obiektywu, dowiedzą się też jak inne możliwości stwarza jej użycie.

Zajęcia są skierowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Gminy Świecie. W ramach warsztatów organizator przygotował również konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Gminę Świecie i Powiat Świecki.

PROGRAM WARSZTATÓW:

Aparat wielkoformatowy – 7.11.2024 (czwartek)

09:30 – 10:00 – wprowadzenie: prezentacja o historii aparatów wielkoformatowych;
10:00 – 10:30 – zasady obsługi aparatu wielkoformatowego;
10:30 – 12:30 – wyjście w plener, próby naświetlania i wywoływanie;
12:30 – 13:00 – przerwa;
13:00 – 14:30 – reprodukcja i odwracanie prac na pozytyw, podsumowanie warsztatów.

Camera Obscura – 8.11.2024 (piątek)

09:30 – 10:30 – wprowadzenie: prezentacja o historii, technice i współczesnych metodach wykorzystania camera obscura;
10:30 – 12:30 – próby naświetlania i wywoływanie;
12:30 – 13:00 – przerwa;
13:00 – 13:30 – dalsze naświetlanie;
13:30 – 14:30 – reprodukcja i odwracanie prac na pozytyw, podsumowanie warsztatów.

___________________________

Daty warsztatów: 7-8.11.2024 (czwartek/piątek), godz. 09:30-14:30

Miejsce zajęć: siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej (ul. Wojska Polskiego 141/3 – parter, dawna biblioteka)

Zapisy: kontakt@tmzs.org.pl

Organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Partnerzy: Gmina Świecie, Powiat Świecki

Instruktor: Marek Noniewicz, rocznik 71, studiował Biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już w czasie studiów biologicznych postanowił rozwijać swoją pasję fotograficzną podejmując naukę w Lidova Koncevator w Ostrawie, pogłębiał swoją wiedzę kontynuując naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie studiując pełnił również funkcję technologa w Katedrze Fotografii kierowanej wówczas przez profesora Stefana Wojneckiego. Po studiach podejmuje prace jako instruktor fotografii w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, następnie pracuje jako niezależny instruktor. Od 2017 do 2024 roku pracował jako kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Jest dyplomowanym oligofrenopedagogiem. Jako twórca pracuje w różnych mediach się video, performance i fotografii w której często sięga do technik historycznych. Dokumentuje przestrzenie pozornej nieobecności, używając fotografii analogowej próbuje znajdywać jej organiczny rodowód. Jest również wykładowcą, autorem tekstów o fotografii i kuratorem wystaw, prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii i zjawisk światłoczułych.

Rekomendowane artykuły