Rok 2023 z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej

To był udany rok dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej i lokalnej kultury! Zrealizowaliśmy wszystkie wydarzenia i inicjatywy, które zaplanowaliśmy. Cieszy nas zarówno dobra frekwencja podczas naszych wydarzeń, jak i pozytywne opinie otrzymywane od uczestników. Wszystkie uwagi i sugestie jakie od Was dostajemy staramy się uwzględniać przy kolejnych odsłonach naszych inicjatyw.

Rok 2023 rozpoczęliśmy od ogłoszenia drugiej edycji konkursu Drzewo Roku Ziemi Świeckiej. Konkurs wciąż trwa, a jego rozstrzygnięcie zaplanowaliśmy na pierwszą połowę lutego 2024 roku (do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia).

Jeszcze w styczniu ogłosiliśmy zapisy na VIII Wiosenny Rajd Rowerowy, który odbył się 22 kwietnia jako tradycyjne otwarcie sezonu turystycznego w powiecie świeckim. W rajdzie wzięło udział ponad 180 osób. Wydarzenie podobnie jak w ubiegłych latach miało na celu popularyzację aktywnego stylu życia i turystyki rowerowej, ale niemniej ważny był cel charytatywny – zebranie środków finansowych na rzecz zmagającej się z wrodzona wadą serca – Julii Tomzy ze Świecia.

Wcześniej, a dokładnie 4 marca wzięliśmy udział w organizowanym przez stowarzyszenie Polska2050 i inne organizacje, Biegu i marszu charytatywnym, który odbył się na trasie dookoła jeziora Deczno.

Kolejne nasze inicjatywy miały miejsce w drugiej połowie roku. Po kilku latach przerwy powróciliśmy do organizacji Dnia Bałabuna, czyli Święta Kociewskiego Ziemniaka. Dwunasta edycja imprezy odbyła się 10 września w Parku Miejskim przy Centrum Kultury. Warto wspomnieć, że na ten cel otrzymaliśmy dotacje celowe od Gminy Świecie i Powiatu Świeckiego.

W październiku zainaugurowaliśmy projekt Literacka Przystań, którego celem było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych osób w każdym wieku i promowanie literatury współczesnej. Dodatkowo chcieliśmy zachęcać mieszkańców Gminy Świecie do częstszego obcowania z książkami i odwiedzania Miejskiej Biblioteki Publicznej. Naszym projektem chcieliśmy również zwrócić uwagę odbiorców na bogactwo i różnorodność polskiej literatury, ukazać ciekawych twórców powieści, jak i literatury faktu, reportażu.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się trzy październikowe spotkania autorskie z uznanymi postaciami w świecie polskiej literatury – Julią Fiedorczuk (06.10), Maciejem Robertem (13.10) oraz Witoldem Szabłowskim (17.10). Partnerami projektu były MBP w Świeciu i Gmina Świecie (dotacja celowa).

Listopad to tradycyjnie mocno podróżniczy miesiąc w Świeciu. Nie inaczej było i w roku 2023.

W czwartek 9 listopada odbyło się spotkanie z Mirosławem Sejkowskim, które było prologiem do zbliżającego się VII Festiwalu Podróżników Piąty Ocean. Mirosław Sejkowski – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, wieloletni koordynator licznych imprez TMZŚ, m.in. Dnia Bałabuna i Nocy Astronomicznej opowiedział o swojej motocyklowej podróży przez ziemie Wikingów. Wydarzenie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu.

W dniach 16-19 listopada odbyło się podróżnicze święto w Świeciu, a więc VII Festiwal Podróżników Piąty Ocean. Po raz drugi wydarzenie zostało zaplanowane na cztery dni i ponownie było to bardzo intensywne spotkanie ze światem w naszym mieście. Odbyło się dwadzieścia różnych wydarzeń, od prelekcji i warsztatów po koncert muzyki świat i Podróżniczą Grę Terenową „Mistrzowie Geografii”.

7 grudnia zorganizowaliśmy trzecią edycję Warsztatów fotografii tradycyjnej „Analogowe Miasto”.

Tym razem nasze zajęcia koncentrowały się na poznawaniu tajników fotografii otworkowej. W arkana tej techniki wprowadził nas Marek Noniewicz – absolwent fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1999) oraz Artystycznym Konserwatorium w Ostrawie, a w latach 2017-2023 kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Zajęcia były skierowane do młodzieży ze szkół Gminy Świecie, a projekt był współfinansowany przez Gminę Świecie.

Podsumowując naszą aktywność w 2023 roku należy wspomnieć o udziale delegacji TMZŚ w uroczystościach patriotycznych takich jak m.in Święto Konstytucji 3 Maja lub Narodowe Święto Niepodległości.

Istotnym wydarzenia dla naszego stowarzyszenia był udział projekcie grantowym Mondi Świecie, w którym uzyskaliśmy dofinansowanie, które zamierzamy przeznaczyć na remont naszej siedziby i stworzenie w niej salki multimedialnej. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to na organizację większej liczby wydarzeń w naszym biurze przy ul. Wojska Polskiego 141 w Świeciu.

Rekomendowane artykuły