Program Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu 2021

Tydzień Mobilności Rowerowej 2021 to cykl wydarzeń promujących zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność oraz mający przedstawiać różne aspekty wykorzystywania jednośladów w codziennym życiu. Poniżej prezentujemy program TMR2021 oraz opis poszczególnych wydarzeń.

Prelekcje organizowane w ramach cyklu podróżniczego odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4). Przy korzystnej aurze planujemy zorganizowanie niektórych spotkań z podróżnikami rowerowymi w plenerze na tyłach MBP.

Wspólnie z Powiatem Świeckim i Sklepem rowerowym 2Wheels/2Kółka przygotowaliśmy Paszport TMR 2021 do zbierania naklejek za udział w poszczególnych imprezach TMR 2021. Dla najbardziej wytrwałych mamy zestawy upominków.

Przypominamy również o naszym konkursie fotograficznym „Moja droga rowerem do pracy”. Szczegóły w linku: https://tmzs.org.pl/2021/01/28/konkurs-fotograficzny-moja-droga-rowerem-do-pracy

22.05 – Artur Wysocki – Tamchi, czyli zimą na rowerze przez mongolski step / godz. 16:00, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Zima, Ałtaj, Mongolia, dziki step ale…to nie opowieść o zamarzającym rowerzyście, to rzecz o otwartych mongolskich sercach.

Jak słona jest herbata? Skąd się biorą zaczarowane cukierki? Kiedy trzeba oderwać sople z twarzy? Czym myjemy zęby przy -40 stopniach? Jak czytać step? Mięso, które nie zamarza? Co robi Św. Mikołaj w Mongolii? Co mają wspólnego Kaszubi z Mongołami?

Na te pytania odpowie Artur Wysocki podczas prelekcji podróżniczej na rozpoczęcie Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu.

Artur Wysocki – podróżnik, znany jako zimowy rowerzysta. Swoje doświadczenie zdobywał zimą za kołem podbiegunowym oraz na południowej Syberii. Na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy otrzymał wyróżnienie w kategorii Wyczyn Roku 2018 za samotną zimową podróż przez Mongolię, o której opowie w Świeciu.
Mieszkaniec Rumi, zafascynowany zimowym surwiwalem i podróżami rowerowymi. W ciągu roku trenuje z Norda Activ Team by zimą wyruszyć w rowerową podróż. Organizator Festiwalu Rowerowego SakFa, uczestnik Rowerowej Sztafety Dookoła Świata Bike Jamboree. Zwolennik budżetowego podróżowania.

Wstęp wolny

23.05 – Rowerowy Rajd Otwarcia Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu / godz. 08:20-13:00, godz. i miejsce zbiórki: 08:20, parking przed Stadionem Wdy Świecie

Trasa: Świecie – Sulnówko – Skarszewo – Bedlenki – Mały Dólsk – Kozłowo – Sulnówko – Świecie (ok 25 km).

Postój z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek został zaplanowany w Gospodarstwie Agroturystycznym „Borówka” w miejscowości Mały Dólsk.

Rajd ma formułę rekreacyjnej, rowerowej wycieczki krajoznawczej i jest skierowany do osób w każdym wieku. Każdy uczestnik otrzyma posiłek na trasie rajdu oraz pamiątkowy medal TMR2021.

Zapisy na rajd są zamknięte.

24.05 – Marian Zieliński i Sławomir Mądzielewski – Zaczęło się od Green Velo / godz. 18:00, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

W czerwcu 2020 roku świecianie Marian Zieliński i Sławomir Mądzielewski wyruszyli w rowerową podróż Wschodnim Szlakiem Rowerowym „Green Velo”. W czasie 15 dni jazdy przez przez pięć województw, pokonali dystans blisko 1500 kilometrów, a wyprawa stała się przyczynkiem do organizacji kolejnych długodystansowych wyjazdów.Podczas prelekcji podróżniczej organizowanej w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej świeccy cykliści opowiedzą o swojej pasji, przygotowaniach do wyjazdu i o tym, co ich spotkało na trasie.

Wstęp wolny

26.05 – Maria Garus – Rowerem przez Góry Skaliste i Andy / godz. 18:00, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Maria Garus jest pierwszą Polką, która przejechała na rowerze Amerykę: z Alaski do Argentyny, trasą przez Góry Skaliste i Andy – najdłuższy łańcuch górski świata. Przez blisko trzy lata podróży pokonała na dwóch kółkach ponad 24 tysiące kilometrów. Podczas prelekcji organizowanej w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu opowie nam o życiu w trasie, swoich obawach i lękach i ich przełamywaniu oraz o przełomowych momentach swojej niezwykłej wyprawy.

Wstęp wolny

28.05 – Mieczysław Bieniek – Hajer na kole przez Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan / godz. 18:00, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Mieczysław Bieniek wraca do Świecia z kolejną podróżniczą opowieścią. Popularny „Hajer” gościł w naszym mieście podczas pierwszej edycji Festiwalu podróżników Piąty Ocean w 2017 roku, a jego barwna i niezwykle dynamiczna prelekcja została znakomicie odebrana przez publiczność zgromadzoną w Sali Widowiskowej OKSiR w Świeciu.Tym razem podróżnik opowie o swoich rowerowych eskapadach podczas Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu. W ramach prelekcji „Hajer na kole przez Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan” będzie można posmakować postsowieckich klimatów, nie zabraknie wysokich gór, pustyń, rwących rzek i ciągnących się setkami kilometrów oceanów traw. Z pewnością ta włóczęga po drogach i bezdrożach Kirgistanu i Kazachstanu ma swoisty urok – spotkać tam można ludzi, którzy wciąż żyją tak, jak żyli przed dziesiątkami lat, choć wokół wszystko się zmieniło, lekarzy niosących pomoc w siermiężnych warunkach, byłych górników mocno potarganych przez los, a także… Rosjan i Polaków. Poznamy jedne z niewielu miejsc na świecie, gdzie koń wciąż jest głównym środkiem lokomocji, ludzie utrzymują się z pasterstwa, a ich jedyną oazą bezpieczeństwa jest jurta i sąsiedzi. Hajer jak zwykle niczego nie planuje, więc albo pakuje się w kłopoty, albo w coraz to bardziej zaskakujące przygody.

Wstęp wolny

29.05 – Rowerowy Rajd Zakończenia Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu / godz. 08:20-13:00, miejsce zbiórki i trasa: zostanie podane wkrótce na stronie tmzs,org,pl oraz fan page TMZŚ na facebooku

Rajd ma formułę rekreacyjnej, rowerowej wycieczki krajoznawczej i jest skierowany do osób w każdym wieku. Trasa rajdu będzie liczyła od 30 do 40 km. Każdy uczestnik otrzyma posiłek na trasie rajdu oraz pamiątkowy medal TMR2021.

Zapisy na rajd są zamknięte.

______________________

Główny organizator Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Współorganizatorzy/partnerzy: Ruch miejski „Świecie2030”, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Gmina Świecie (dotacja celowa), Powiat Świecki (dotacja celowa), Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła, OSP Przechowo, Sklep Rowerowy 2Wheels „Dwa kółka”

Koordynator Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu: Tomasz Pasiek, e-mail: kontakt@tmzs.org.pl

Rekomendowane artykuły