Festiwal Wędrowniczy Obieżyszlak 2025 to nie tylko piesze rajdy i spacery krajoznawcze, ale też prelekcje podróżnicze! Chcemy pokazać Wam cząstkę świata widzianą oczami piechurów pokonujących górskie przełęcze, rwące rzeki, setki i tysiące kilometrów na własnych nogach. Przede wszystkim przełamując przy tym własne słabości i wychodząc daleko poza strefę komfortu. Od wtorku 8 kwietnia do piątku 11 kwietnia posłuchacie w Świeciu zarówno o marszu przez skutą lodem Grenlandię, nieustająco wietrzną Patagonię, zachwycająco zieloną Bułgarię, jak i miejsce, gdzie można spotkać więcej niedzwiedzi polarnych niż ludzi, a więc daleki Spitsbergen.
Poznajcie naszych prelegentów!
PIOTREK KILIAN – MILION CHŁODNYCH KROKÓW PRZEZ GRENLANDIĘ
8.04 (wtorek), godz. 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
To będzie pierwsza podróżnicza opowieść w ramach Festiwalu Wędrowniczego „Obieżyszlak”! Wspólnie z Piotrem Kilianem przeniesiemy się na największą wyspę świata, o której zwłaszcza w ostatnim czasie jest w mediach coraz głośniej!
Arctic Circle Trail na Grenlandii to jeden z najbardziej odludnych szlaków trekkingowych na świecie. Polacy przeszli go jako pierwsi zimą w dwie strony i o tym będzie to spotkanie.
Nasz gość opowie w Świeciu, co spotkało go za kołem podbiegunowym oraz jak przetrwać arktyczną zimę. A to wszystko niskobudżetowo, pieszo, ciągnąc 50 kilogramowe sanki dla wędkarzy! Mimo polarnego klimatu, gorąco zapraszamy do wspólnej wędrówki na drugi największy lądolód naszej planety.
Piotrek Kilian „Pirat Dyplomata” – Góral z Beskidów, który przypadkiem został piratem z Karaibów. Przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę, przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe szlaki górskie w Polsce, dokonał pierwszego zimowego przejścia tam i z powrotem (900 km) Niebieskiego Szlaku Granicznego, uznawanego za „Najdzikszy Szlak w Polsce”. Przeszedł również Izraelski Szlak Narodowy (1045 km – w tym pustynię Negev), Tour du Mont Blanc oraz dwukrotnie zimą Arctic Circle Trail na Grenlandii. Jest jedynym człowiekiem w historii, który przeszedł zimą GR20 na Korsyce – długodystansowy szlak górski uważany za najtrudniejszy w Europie. Przez ostatnie 7 lat odwiedził prawie 50 państw, okrążył ziemię, a w międzyczasie zorganizował wyprawę polarną i wyprawę narodową.

TOMASZ PASIEK – WYPATRUJĄC OCEANU: MARSZ PRZEZ ARGENTYŃSKĄ PATAGONIĘ
9.04 (środa), godz. 10:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
Środowy poranek rozpoczniemy od opowieści Tomasza Pasieka o długodystansowej pieszej wędrówce, która rozpoczęła się w chilijskim Valparaiso nad Pacyfikiem, a zakończyła w argentyńskiej Ushuai nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Cała podróż trwała 121 dni i liczyła blisko cztery tysiące kilometrów. Tym razem nasz prelegent przybliży nam realia pieszej podróży przez argentyński etap trasy – rozległe pustkowia, gdzie częściej niż ludzi spotyka się strusie nandu i krewniaczki lam – guanako.
Tomasz Pasiek – podróżnik, fotograf, pomysłodawca i koordynator Festiwalu podróżników Piąty Ocean, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej.
Podróżując odwiedził ponad siedemdziesiąt krajów świata. Uwielbia długodystansowe podróże rowerowe, które nierzadko stają się okazją do zdobywania kolejnych fotograficznych kadrów. Za wyjątkowy punkt w swoich wyprawach rowerowych uważa Jastrzębią Górę (najbardziej wysunięty na północ punkt Polski). To stamtąd, co roku zaczynał kilkumiesięczne podróże w ramach projektu ”Cztery Oceany”, którego celem było dotarcie rowerem nad cztery główne oceany na Ziemi (Atlantyk – Cabo da Roca w Portugalii, Pacyfik – Szanghaj w Chinach, Ocean Arktyczny – Nordkapp na północy Norwegii i Ocean Indyjski – Pasabandar na pograniczu Iranu i Pakistanu).
Swoje fotografie publikował m.in we włoskiej edycji magazynu Vogue, tajwańskim Kayaku, włoskim C 41 Magazine, Gazecie Wyborczej i Przekroju.

KATARZYNA WOJCIECHOWSKA – NAJDALEJ NA PÓŁNOC: ARKTYCZNE LATO NA SPITSBERGENIE
10.04 (czwartek), godz. 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
Czwartek na Festiwalu Wędrowniczym Obieżyszlak to wyprawa do jednego z najodleglejszych zakątków naszej planety – archipelagu Svalbard i należącej do niego wyspy Spitsbergen. O trekkingu przez arktyczne krajobrazy opowie nam Katarzyna Wojciechowska – miłośniczka gór i wędrówek z plecakiem. Posłuchamy m.in o tym, jak wygląda arktyczna tundra latem, jakie trudności spotkały naszą gościnię na szlaku i co zawsze musi mieć ze sobą przewodnik. Ważnym elementem tej historii będzie kwestia zmian klimatycznych, które zachodzą najszybciej właśnie na tych szerokościach geograficznych. Dowiemy się, czy da się je dostrzec gołym okiem oraz o roli naukowców i badaczy na Spitsbergenie. Nasza prelegentka powie również, jak ważny jest na dalekiej Północy drugi człowiek oraz więzi i relacje międzyludzkie.
Katarzyna Wojciechowska – mama dwójki nastolatków. Na co dzień związana z Sandomierzem. Z wykształcenia językoznawczyni, kulturoznawczyni, anglistka, amerykanistka, tłumaczka, geografka. Specjalizuje się w edukacji dwujęzycznej. Miłośniczka dzikiej przyrody, bliskich i dalekich podróży, niekoniecznie samotnych. Biega ultramaratony, przemierza duże dystanse pieszo i rowerem.
Ukończyła ultramaratony piesze i biegowe takie jak m.in. Twardziel Świętokrzyski, Bojko Trail, Niepokorny Mnich. Przejechała rowerem Wybrzeże Bałtyku, Jurę Krakowsko-Częstochowską czy Mazury.
Wędrowała pieszo w Karpatach, Sudetach, Górach Dynarskich, Alpach, Andach i Himalajach oraz latem w Arktyce. Z entuzjazmem wyszukuje szczyty w różnych pasmach górskich całego świata. Wspinała się na Gerlach, Mont Blanc, Cayambe, Chimborazo, Ararat, Damawand, Island Peak i Aconcaguę.

MARTYNA ZGIERSKA – PIESZO PRZEZ BUŁGARIĘ SZLAKIEM KOM-EMINE
11.04 (piątek), godz. 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
Czy Bułgaria to tylko plaża i Złote Piaski? Jeśli i Wam Bułgaria kojarzy się tylko z morskim kurortem to dzięki tej prezentacji odkryjecie jej mniej znane oblicze.
Bułgaria to bowiem kraj idealny dla górołazów i miłośników pieszej turystyki. 60% krajobrazu to tereny górzyste, a kraj przecinają aż trzy Europejskie Szlaki Długodystansowe. Jeden z nich (część E3) prowadzi od granicy z Serbią i szczytu Kom do przylądka Emine nad Morzem Czarnym. Dłuższy od rodzimego Głównego Szlaku Beskidzkiego o 150 km ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko dodatkowe kilometry. To będzie opowieść z podróży przez najdłuższe pasmo górskie Bułgarii – Starą Płaninę, tereny pełne zapierającej dech w piersiach dzikiej przyrody i historii tego słowiańskiego kraju.
Martyna Zgierska – autorka bloga zgierka.pl, przewodniczka po lodowcu na Islandii, która wędrowała między innymi po Maderze, Turcji, Islandii czy właśnie Bułgarii. Ponadto Martyna dwa lata mieszkała w Bułgarii i jest to kraj, który wciąż regularnie eksploruje i darzy sporym sentymentem. Oprócz pieszych wędrówek, bardzo lubi podróże rowerem i… paralotnią. Entuzjastka biegów, zwłaszcza górskich.

Daty Festiwalu: 6-12.04.2025
Miejsce (prelekcje): Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)
Zapisy na wycieczki piesze: kontakt@tmzs.org.pl
Główny organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej
Współorganizatorzy i partnerzy: Gmina Świecie, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą
Koordynator wydarzenia: Tomasz Pasiek (kontakt@tmzs.org.pl)
