Od inauguracji działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej w 1966 roku, członkami i członkiniami naszej organizacji były osoby reprezentujące rozmaite środowiska, poglądy i zawody.

W tej zakładce przypominamy o przedstawicielach TMZŚ, których już z nami nie ma.

TOMASZ LEWANDOWSKI

Jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej w 1966 roku. Tomasz Lewandowski był nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu, a w latach 1972-1987 pełnił również funkcję dyrektora tej szkoły. Przez wiele lat kierował też Powiatowym Domem Kultury w Świeciu.

Odszedł 27 lutego 2023 roku w wieku 86 lat.

JERZY WERA

Społecznik, aktywny działacz społeczno-kulturalny, przez długie lata związany z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej. W ostatnich latach życia pełnił funkcję wiceprezesa naszej organizacji. Jerzy Wera był prawdziwą skarbnicą wiedzy o Świeciu i regionie, pasjonatem historii i samorządowcem. Był też autorem lub współtwórcą takich publikacji jak m.in. „Dni Ziemi Świeckiej i Dni Świecia czyli świecki Homo ludens (1974-2013)”, która ukazała się w 2014 roku czy „Pięćdziesiąt lat Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej” wydanej w 2016 roku z okazji półwiecza istnienia TMZŚ.

Jerzy Wera urodził się w 1943 roku w Brusach. W powiecie świeckim zamieszkał w 1966 roku, najpierw w Nowem, a potem w Świeciu. Zawodowo związany był z Nadwiślańską Fabryką Mebli, a następnie Zakładami Celulozy i Papieru w Świeciu. Całe swe dorosłe życie związany był z lewicą m.in jako członek Komitetu Powiatowego PZPR i sekretarz Miejsko-Gminnego Komitetu w Świeciu. W latach 90. kierował Wojewódzkim Biurem Parlamentarnym SLD, później biurami w Świeciu, m.in. poselskim biurem Janusza Zemke. Od 2000 roku przez dziewięć lat kierował Biurem Rady Powiatu w Starostwie Powiatowym w Świeciu. Był również aktywnym działaczem LOK i PCK w Świeciu.

Odszedł 28 stycznia 2021 roku.