Przegląd Kina Podróżniczego w ramach Festiwalu podróżników ”Piąty Ocean”


20-21 października 2017, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa, wstęp wolny:

20 października 2017 (piątek)
godz. 20:30 „Grizzly Man” (100 min)
godz. 22:15 „Human” (139 min)

21 października 2017 (sobota) dodatkowy seans w trakcie targu staroci i pamiątek podróżniczych:
godz. 11:00 „Czekając na Joe” (146 min)

„Grizzly Man”
Wykorzystując materiał filmowy zmarłego i kilka wywiadów, Werner Herzog stworzył w „Grizzly man” pasjonujący, jedyny w swoim rodzaju film. To podróż do jądra ciemności. To jeden z najlepszych filmów o przyrodzie, jakie kiedykolwiek zrobiono – błyskotliwy i poetycki obraz o udręczonym, ale szczęśliwym człowieku wciągniętym w kontrowersyjną i prowokacyjną medytację na temat ludzkiego romansu z mitem natury i niewinności. Timothy Treadwell, doskonale znany obrońca niedźwiedzi grizzly, podróżujący z wykładami na ich temat, zginął w październiku 2003 roku. Został zabity i częściowo pożarty razem z jego dziewczyną Amie Huguenard przez niedźwiedzia grizzly w Parku Narodowym Katmai na Alasce.
Reżyseria: Werner Herzog
Scenariusz: Werner Herzog
Gatunek: biograficzny
Czas trwania: 100 min
Produkcja: USA

„Human”
„Człowiek” to zbiór historii i obrazów naszego świata pozwalający dotrzeć do sedna tego, co to znaczy być człowiekiem. Poprzez historie pełne miłości i szczęścia, ale również nienawiści i przemocy, „Człowiek” stawia nas twarzą w twarz z Innym i skłania do refleksji nad własnym życiem. Od historii z życia codziennego po najbardziej nieszablonowe życiorysy, te wzruszające spotkania cechuje rzadka szczerość. Podkreślają one naszą istotę, jej mroczną stronę, ale też tę najbardziej szlachetną, oraz to co uniwersalne. Nasza planeta ukazana jest w swej najbardziej subtelnej odsłonie poprzez niepublikowane wcześniej zdjęcia lotnicze z akompaniamentem monumentalnej muzyki. W rezultacie powstała oda do piękna tego świata, dająca przestrzeń na złapanie oddechu i chwilę introspekcji. „Człowiek” to dzieło zaangażowane polityczne, pozwalające nam poznać kondycję ludzką i zastanowić się nad sensem istnienia.
Reżyseria: Yann Arthus-Bertrand
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 139 min
Produkcja: Francja
https://www.youtube.com/watch?v=FBC6v5toeac

Dodatkowy seans w trakcie targu staroci (sobota, 21 października):

„Czekając na Joe”
Czekając na Joe to oparta na prawdziwej historii opowieść o wyprawie dwóch przyjaciół w peruwiańskie Andy. Joe i Simon wspinając się na Siula Grande wybierają najtrudniejszą, zdradliwą trasę – zachodnią ścianę szczytu. Pozornie łatwa droga jest pocz Górska sceneria w filmie Kevina MacDonalda jest jedynie tłem zmagań wspinaczy z własnym człowieczeństwem i strachem przed jego utratą. To opowieść o sile i odwadze człowieka w spotkaniu ze śmiercią. Film pokazuje nie tylko ludzi, którzy dokonali rzeczy niemożliwych, ale stawia także nam pytanie – co jesteśmy w stanie zrobić by uniknąć śmierci.
Reżyseria: Kevin MacDonald
Scenariusz: Joe Simpson
Gatunek: dokumentalny/przygodowy/dramat
Czas trwania: 106 min
Produkcja: Wielka Brytania
https://www.youtube.com/watch?v=AhESnvtvWPc