II Konferencja popularno-naukowa „Miasto moje, a w nim…” 2020

17 października po raz drugi zorganizujemy Konferencję popularno-naukową „Miasto moje, a w nim…” – wydarzenie mające być platformą do wymiany myśli na temat roli współczesnych miast i próbą przemycenia wartościowych rozwiązań dla naszego miasta i regionu.

W tym roku Konferencja będzie nakierowana na tematykę związaną z transportem, komunikacją publiczną i szeroko rozumianym poruszaniem się po mieście i jego okolicach. Wielokrotnie poruszymy m.in temat zrównoważonego transportu, czy też wykluczenia komunikacyjnego.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną liczba osób mogących wziąć udział w Konferencji stacjonarnie będzie ograniczona. Każdy z uczestników wydarzenia jest zobowiązany do noszenia maseczki na terenie MBP, a także do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.

Na fan page TMZŚ na facebooku’u (https://www.facebook.com/tmzsswiecie) zostanie przeprowadzona transmisja na żywo z wydarzenia. Zachęcamy do skorzystania z możliwości zdalnego udziału w Konferencji, jak również zadawania pytań naszym prelegentom.

Data i godzina: 17.10.2020 (sobota), godz. 15:00 – 18:00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Główny organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Współorganizatorzy i partnerzy: Ruch miejski „Świecie2030”, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Gmina Świecie, Powiat Świecki

Koordynator wydarzenia: Tomasz Pasiek (kontakt@tmzs.org.pl)

Prelegenci II Konferencji popularno-naukowej „Miasto moje, a w nim…”

TOMASZ TOSZA – zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. Politolog, reportażysta, felietonista. Przez ostatnich 18 lat pracuje dla jaworznickiego samorządu odpowiadając za przygotowanie i wdrażanie kluczowych projektów inwestycyjnych, a od 2014 roku za realizację programu Vision Zero, dzięki, któremu o Jaworznie stało się głośno w całej Polsce.

Prelekcja zatytułowana „Ewolucja nie chciała byśmy prowadzili samochody. Szybko” dotyczyć będzie w głównej mierze bezpieczeństwa na drogach miejskich i dobrych praktyk związanych z tworzeniem bezpiecznej infrastruktury pieszej i drogowej.

W Jaworznie dzięki infrastrukturze zdarza się trzykrotnie mniej wypadków niż w podobnej wielkości miastach i o jedną trzecią mniej kolizji. Pozwala to mieć długie, często ponadroczne okresy bez wypadków śmiertelnych. Wizja Zero, czyli dążenie do całkowitego wyeliminowania śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych stała się w tym mieście nadrzędna przy miejskich inwestycjach, a dodatkowo z ulic zniknęły korki. W jaki sposób? Tego dowiemy się podczas naszej Konferencji

GRZEGORZ PAWLIKOWSKI od 2016 roku pełni funkcję oficera rowerowego w strukturach Urzędu Miejskiego w Tczewie. Komunikacją rowerową zajmuje się od 7 lat, m.in jako Prezes stowarzyszenia Tczewska Inicjatywa Rowerowa, a później jako doradca Prezydenta miasta Tczewa. Obecnie zajmuje samodzielne stanowisko ds. polityki rowerowej oraz kieruje Zespołem ds. Polityki Rowerowej działającym przy Prezydencie Miasta Tczewa.

Podczas prelekcji w Świeciu nasz gość opowie o konkursie Rowerem do Pracy – Tczew jako dobrej praktyce rozwijania ruchu rowerowego, przykładach działań miękkich, jakie może prowadzić miasto by pobudzić ruch rowerowy oraz korzyściach dla miasta z większego udziału ruchu rowerowego.

OLGA GITKIEWICZ jest dziennikarką, redaktorką, freelancerką, a także autorką książek: „Nie hańbi” oraz „Nie zdążę”. Tej drugiej pozycji traktującej o wykluczeniu komunikacyjnym Polaków poświęcone będzie spotkanie w Świeciu.

Problem likwidacji połączeń autobusowych i kolejowych bezpośrednio dotyczy ponad 14 milionów Polaków, ale dopiero od niedawna jest nagłaśniany i szeroko omawiany. Podczas spotkania autorskiego porozmawiamy o genezie tego zjawiska, podejmowanych działaniach, które mają mu przeciwdziałać oraz o stanie transportu publicznego w naszym kraju.

Rekomendowane artykuły