Pierwsza edycja Festiwalu podróżników ”Piąty Ocean”, 19-21 października 2017

baner fanpage daty3

DATY: 19.10.2017 – 21.10.2017

MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4), Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (ul. Wojska Polskiego 139)

ORGANIZATOR: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

WSPÓŁORGANIZATORZY: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

PARTNERZY: Gmina Świecie, Powiat Świecki

PATRONI MEDIALNI: Radio PiK, Czas Świecie, Extra Świecie, Teraz Świecie

KOORDYNATOR/POMYSŁODAWCA FESTIWALU: Tomasz Pasiek (tel. 513 897 524)

STRONA: https://www.facebook.com/piatyocean, tmzs.org.pl

Szczegółowy opis wydarzenia:

Festiwal Podróżników ”Piąty Ocean” to pierwsza w powiecie świeckim impreza tak mocno skupiona na tematyce około-podróżniczej. Impulsem do jej stworzenia jest chęć rozwijania w mieszkańcach Świecia i okolic oraz wszystkich uczestnikach Festiwalu pasji podróżniczych, inspirowania do przełamywania własnych barier i uprzedzeń oraz przyczynienie się do poznawania rożnych kultur, miejsc i obyczajów w możliwe najbardziej namacalny sposób. Chcemy też tchnąć w uczestników Festiwalu pewną ”iskrę odwagi” aby zdecydowali się zrobić ten pierwszy krok, wyjść z domu i ruszyć w podróż, niekoniecznie od razu bardzo daleką.

Od 19 do 21 października Cafe Kultura, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa w Ośrodku Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu zamienią się w miejsca nierozerwalnie związane z szeroko pojętym tematem podróży.

Pierwszy dzień Festiwalu będzie się skupiał na Polsce. W związku z obchodami Roku Rzeki Wisły w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się konferencja ”Wisła: przyroda – kultura –tradycja – innowacja”.

Dwa kolejne dni Festiwalu poświęcone będą ”reszcie świata”

Czeka nas siedem prelekcji podróżniczych. Odwiedzi nas m.in Bartosz Piziak, współzałożyciel popularnego portalu LowcyLotow.pl oraz zawodowo agent lotniczy IATa, który poprowadzi Warsztaty Taniego Podróżowania. Będzie można dowiedzieć się jak przygotować się do samodzielnej podróży aby nie zrujnowała naszego domowego budżetu.

Będziemy też mogli posłuchać opowieści Rafała Kośnika, który dzień przed Festiwalem przyleci z podróży po Kolumbii i opowie o swoich przygodach w Amazonii. Jako jeden z nielicznych ludzi dwa razy podjął próbę przepłynięcia Amazonki. Za drugim razem wyprawa okazała się sukcesem, a na jej bazie powstała książka ”Amazonia – piekielne piękno. Kiedy przygoda zderza się z życiem”.

Ciekawym punktem Festiwalu będzie też z pewnością prelekcja Any Matusevic, z pochodzenia wilnianki, a z wyboru gdynianki, współorganizatorki festiwalu Trampki – Spotkania Podróżujących Kobiet i autorki bloga jakmalowany.pl. Podczas swojego pobytu w Kazachstanie mieszkała z misjonarkami katolickimi, prowadziła warsztaty fotograficzne i spisywała wspomnienia spotkanych ludzi w poszukiwaniu śladów polskości.

Ponadto na scenie Festiwalu pojawią się też dwie świecianki: Julia Piotrowska i Jolanta Kufel, które opowiedzą o swoich podróżach po Indiach i Japonii a także Rafał Kuzimski, który opowie o perle Afryki, czyli Zambii.

Oficjalnie Festiwal otworzymy w piątek 20 października prelekcją Mieczysława Bieńka ”Hajera”, byłego górnika, który pewnego dnia po prostu wyszedł z domu i ruszył w świat zwiedzając po drodze 111 krajów świata. Tego dnia oprócz prelekcji zorganizujemy też przegląd kina podróżniczego w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej OKSiR.

Podsumowaniem imprezy będzie koncert zespołu flamenco Danza Del Fuego, który rozpocznie się w sobotę 21 października o godz. 20:00 (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR).

Poza prelekcjami do obejrzenia będzie pięć wystaw o tematyce podróżniczej:

– ANA MATUSEVIČ „MOJA PODRÓŻ” (Miejska Biblioteka Publiczna)
– MACIEJ MOSKWA „SYRIA – ODCIĘCI PRZEZ WOJNĘ” (Miejska Biblioteka Publiczna)
– RAFAŁ KOŚNIK „PIEKIELNE PIĘKNO AMAZONII” (Miejska Biblioteka Publiczna)
– WYSTAWA FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ „POZNAJ ŚWIAT ZE SKAT” (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR)
– POKONKURSOWA WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH „MOJA WAKACYJNA PRZYGODA” (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa)

Organizatorzy przygotowali też kiermasz staroci i pamiątek podróżniczych oraz atrakcje dla dzieci – warsztaty podróżnicze i konkursy z nagrodami.

PROGRAM WYDARZENIA:

Program - druk

 

PRELEGENCI FESTIWALU PODRÓŻNIKÓW PIĄTY OCEAN 2017: