Druga edycja projektu Świecka Sztuka: cykl wystaw ilustracji autorstwa Michała Pietruszki ”Fantastyka”.

FANTASTYKA to cykl wystaw ilustracji autorstwa Michała Pietruszki, młodego oraz niezwykle utalentowanego rysownika ze Świecia.

Wystawa jest częścią drugiej edycji projektu kuratorskiego Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej – Świecka Sztuka.

Projekt ma za zadanie promować młodych artystów z powiatu świeckiego, ukazywać potencjał twórczy mieszkańców Ziemi Świeckiej oraz przybliżać sztukę współczesną mieszkańcom polskich miast. Jego pomysłodawcą i kuratorem jest Tomasz Pasiek – członek zarządu TMZŚ oraz koordynator projektów europejskich w organizacji.

Od kwietnia 2016 do grudnia 2016 roku prace Michała Pietruszki odwiedzą miasta trzech polskich województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.

Przedsięwzięcie finansowane jest w głównej mierze dzięki Programowi Komisji Europejskiej Erasmus+. W jego ramach TMZŚ gości zagranicznych wolontariuszy, którzy m.in pomagają przy organizacji wystaw i promocji lokalnych artystów. Współpraca na poziomie międzynarodowym uczy tolerancji, poszerza horyzonty i buduje dialog międzykulturowy wśród wszystkich uczestników projektu.

Ponadto projekt wspierany jest finansowo i logistycznie przez Starostwo Powiatowe w Świeciu, Urząd Miasta w Świeciu oraz świecki Oksir.

O AUTORZE:

Michał Pietruszka: rysownik, twórca ilustracji. Ma 23 lata, pochodzi ze Świecia, jest absolwentem tamtejszego Zespołu Szkół Menedżerskich.

‘’Rysowanie jest moja pasją, zajmuje się tym od zawsze. Jako dziecko duże wrażenie robiły na mnie rysunki rodziców i chodź nie zajmowali się sztuką zawodowo często poświęcali swój czas na rysowanie i malowanie. Wcześnie zacząłem interesować się fantastyką i komiksem. Prace wykonuje ołówkiem i cyfrowo za pomocą tabletu graficznego, skupiam się głównie na użyciu pędzi i ich fakturze, zwykle nie używam gotowych tekstur. Rysowanie jest dla mnie odskocznią pozwala mi swobodnie wyrażać to co bywa trudne do opisania za pomocą słów, na pracach mogę umieścić swój charakter i wyrazić swoje emocję. Fascynują mnie ludzkie rysy twarzy i zmarszczki które są odzwierciedleniem cech i emocji, które towarzyszyły ludziom przez większą cześć życia.

Inspiruje mnie wiele rzeczy, staram się być kreatywny i umieszczać na swoich pracach rzeczy, które wpłynęły na mój sposób myślenia.

 

W przyszłości chciałbym zawodowo zajmować się tworzeniem ilustracji do gier, okładek płyt muzycznych i książek. Cały czas się uczę i rozwijam swoje umiejętności, zwracam uwagę na innych artystów zajmujących się fantastyką, wybrałem tą tematykę ponieważ daje mi ona duża swobodę i pozwala rozwijać kreatywność.

W tej tematyce jest dużo domniemywań, co mi bardzo odpowiada, skupia się ona zarówno na przyczynach i skutkach obranej przez ludzi drogi, pozwala mi to puścić wodze fantazji i przenieść się do wymyślonego świata. Podczas tworzenia prac często słucham muzyki związanej z danym gatunkiem co pozwala mi się lepiej wczuć w dany klimat’’

AUTOR WYSTAWY: Michał Pietruszka

TYTUŁ WYSTAWY: Fantastyka

ORGANIZATOR: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

PARTNERZY: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Starostwo Powiatowe w Świeciu, Oksir Świecie, Urząd Miasta w Świeciu, Stowarzyszenie Magazyn Sztuk, Zamek w Świeciu

KURATOR WYSTAWY: Tomasz Pasiek (TMZŚ)

KONTAKT: swieckasztuka@gmail.com, towarzystwo_mzs@wp.pl

FB: https://www.facebook.com/sztukaswiecka

 

12973281_944513118950710_1434487303743443882_o

Rekomendowane artykuły