Dąb Graf Schwerin został Drzewem Roku Ziemi Świeckiej 2023

Zakończyliśmy drugą edycję konkursu na Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023. Miło nam poinformować iż ten zaszczytny tytuł w wyniku decyzji jury konkursowego i głosowania internautów, otrzymał Dąb szypułkowy Graf Schwerin zlokalizowany w Parku w Sartowicach (Gmina Świecie).

Zgłoszenie przesłała Kaja Silarska, która zdobyła tym samym główną nagrodę finansową ufundowaną przez Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła.

Dąb Graf Schwerin wygrał głosowanie jury (ex aequo z Jabłonią z Ernestowa) oraz po wyrównanej walce z Miłorzębem Ernest, zwyciężył w głosowaniu internetowym.

W ramach naszego konkursu przyznaliśmy również wyróżnienia (nagrody książkowe i pamiątkowe statuetki od Powiat Świecki i TMZŚ).

Laureaci wyróżnień:

  • Jabłoń w Ernestowie, Gmina Świecie (osoba zgłaszająca: Kamila Kuchta)
  • Miłorząb dwuklapowy Ernest w Sartowicach, Gmina Świecie (osoba zgłaszająca: Amelia Kaczmarek)
  • Dąb Jan Kazimierz w Bąkowie, Gmina Warlubie (osoba zgłaszająca: Alicja Lisowska)
  • Świerk Marek w Nowem, Gmina Nowe (osoba zgłaszająca: Zuzanna Kołodziejczuk)

Warto wspomnieć, że w głosowaniu internautów oddano łącznie aż 2754 głosy na wszystkie 23 zgłoszone drzewa!

Wybór laureatów zależał w połowie od głosów internautów oraz w połowie od decyzji jury konkursowego w składzie: Tomasz Pasiek (Przewodniczący jury i Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej), Jarosław Jasnoch (Inspektor ds. Ochrony Przyrody i Leśnictwa i dendrolog w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu), Iwona Karolewska (Posłanka na Sejm RP), Amelia Kowalska (laureatka pierwszej edycji konkursu na Drzewo Roku Ziemi Świeckiej), Tadeusz Werkowski (Prezes zarządu Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła Spółka z o.o.).

Głównym organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej. Partnerami inicjatywy są: Powiat Świecki, Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła i Świecie 2030 / ruch miejski.

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu.

Doceniajmy i chrońmy nasze drzewa!

Rekomendowane artykuły