Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu zapraszają do udziału w cyklu spotkań autorskich Literacka Przystań 2023!
Projekt ma na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych osób w każdym wieku, promowanie literatury współczesnej oraz zachęcenie mieszkańców Gminy Świecie do częstszego obcowania z książkami i odwiedzania Miejskiej Biblioteki Publicznej. Naszym projektem chcielibyśmy również zwrócić uwagę odbiorców na bogactwo i różnorodność polskiej literatury, ukazać ciekawych twórców powieści, jak i literatury faktu, reportażu.
W ramach przedsięwzięcia zaplanowano trzy październikowe spotkania autorskie z uznanymi postaciami w świecie polskiej literatury – Julią Fiedorczuk (06.10), Maciejem Robertem (13.10) oraz Witoldem Szabłowskim (17.10).
_______________
1) Spotkanie z Julią Fiedorczuk – autorką powieści „Dom Oriona”
Data i godzina: 06.10.2023 (piątek), godz. 18:00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)
JULIA FIEDORCZUK
Pisarka, poetka, tłumaczka, wykładowczyni Instytutu Anglistyki i współzałożycielka Centrum Humanistyki Środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej twórczości wybija na pierwszy plan relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury.
Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii” (Biuro Literackie, 2010) i „Bliskie kraje” (Marginesy, 2016), oraz powieści: „Biała Ofelia” (Biuro Literackie, 2013), „Nieważkość” (Marginesy, 2015, nominacja do nagrody literackiej Nike), „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie, 2020, nominacje do: Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, Nagrody im. Juliana Tuwima i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego) i „Dom Oriona” (Wydawnictwo Literackie, 2023). Autorka i tłumaczka wyboru tekstów Laurie Anderson „Język przyszłości” (z ilustracjami autorki, Biuro Literackie, 2012).
Opublikowała sześć tomów wierszy. Za ostatni – „Psalmy” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2017) – otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej. W 2023 ukazały się jej wiersze zebrane („Astrostada z Girlandami”, Wydawnictwo Warstwy).
O powieści „Dom Oriona”:
Gwiazdozbiór Oriona rozświetla zimowe niebo nad Puszczą Białowieską. W dzikim i oszałamiającym lesie Eliza staje twarzą w twarz ze swoimi demonami, dźwigając bagaż własnych oraz cudzych historii i strat. Nie jest sama, w jej głowie wciąż dźwięczy głos Lou– przyjaciółki, niespełnionej miłości, siostrzanej duszy, która obdarowała ją zachwytem nad światem. Eliza jednak od dłuższego czasu nie ma z Lou żadnego kontaktu, dlatego postanawia podążyć jej tropem. W Domu Oriona struktura konstelacji przenosi nas do kolejnych miejsc – Puszczy Białowieskiej, rozgorączkowanych Aten, lasu deszczowego w środkowym Meksyku. Podążamy za intrygującymi i tajemniczymi splotami losów ludzi, zwierząt, minerałów i gwiazd, pozostających w nieustającym ruchu. Julia Fiedorczuk w charakterystycznym dla siebie stylu po raz kolejny zabiera nas w podróż do świata przyrody nierozerwalnie związanego z człowiekiem. Autorka, czerpiąc garściami z mitologii różnych kultur, buduje niekonwencjonalną, planetarną opowieść o rozedrganej współczesności.
Spotkanie poprowadzi nauczycielka języka polskiego – Hanna Kalinowska.
_______________
2) Spotkanie z Maciejem Robertem – autorem książki „Rzeki, których nie ma”
Data i godzina: 13.10.2023 (piątek), godz. 18:00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)
MACIEJ ROBERT
Eseista, poeta, krytyk literacki i filmowy, redaktor. Ostatnio opublikował książkę eseistyczno-reporterską Rzeki, których nie ma (Czarne 2023), wybór wierszy Skontrum.2003-2023 (WBPiCAK 2023) oraz poemat śnieg (Warstwy 2022). Na swoim koncie ma również pracę krytyczną Perełki i Skowronki. Adaptacje prozy Bohumila Hrabala oraz książki poetyckie: Pora deszczu, Puste pola, Collegium Anatomicum, Księga meldunkowa, Nautilus, Demologos, Superorganizm, Co mogło pójść nie tak.
O książce „Rzeki, których nie ma”:
Rzeka, której nie ma, może (nie) istnieć na wiele sposobów. Może to być rzeka, która wysycha okresowo albo wyschła ostatecznie. Może to być rzeka pojawiająca się jedynie w historycznych opisach. Zamieniona w ściek, wciśnięta w kanał, zasypana piachem, zabetonowana lub zanieczyszczona tak bardzo, że trudno rozpoznać w niej rzekę. Może to być rzeka wymyślona. Rzeka zapomniana, której ślady znajdujemy w nazwach ulic czy niespodziewanych nierównościach terenu. Rzeki znikają od zawsze, ale jeszcze nigdy nie znikały tak szybko jak dziś. Zostawiają po sobie dotkliwy brak, pustkę, melancholię i widmo nieuniknionej katastrofy.
Maciej Robert poszukuje zagubionych rzek w swoim mieście, ale jego pasja nie ogranicza się do Łodzi. W każdym zakątku Polski, w którym się znajdzie, brodzi w rzekach tak małych, że nie mają nawet imienia, w potokach, strumieniach, strugach i rowach wypełnionych błotem. Snuje się także nad brzegami Wisły, Renu, Cisy czy Dunaju, tropi rzeki opisywane przez innych.
Niektóre z rzecznych bohaterek tej książki niosą w sobie pamięć tragedii, których były świadkami. Inne szemrzą cicho swoje historie i przepowiadają przyszłość.
Spotkanie poprowadzi członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej – Dorota Habel.
_______________
3) Spotkanie z Witoldem Szabłowskim – autorem reportażu „Opowieści z Wołynia”
Data i godzina: 17.10.2023 (wtorek), godz. 18:00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)
WITOLD SZABŁOWSKI
Dziennikarz i reporter. Przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”, a od niedawna z redakcją „Dzień dobry TVN”. W Turcji mieszkał i studiował blisko dwa lata. W 2010 roku wydał zbiór reportaży „Zabójca z miasta moreli”, za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike 2011. Książka otrzymała również nagrodę brytyjskiego PEN – CLUBU, a w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych została uznana za jedną z najważniejszych książek przetłumaczonych w tym roku na język angielski. Ukazała się w dziecięciu 10 krajach. Jesienią 2019 roku jednocześnie w amerykańskim Penguinie i W.A.B. ukaże się kolejna książka autora zatytułowana „Kucharze dyktatorów”. W. Szabłowski przez kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów. Notował i opowieści, i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi; niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską. Książkę kupiła firma producencka z Hollywood i przygotowuje na jej podstawie serial. Kolejna książka – „Rosji od kuchni” – to sto lat historii Rosji i Związku Radzieckiego opowiedziane przez kucharzy. Szabłowski odnalazł potomków kucharza ostatniego cara. Kucharzy Stalina, Lenina, a nawet Putina, a także kucharki kosmonautów i kucharki z Czarnobyla.
O reportażu „Opowieści z Wołynia”:
Książka została wydana W 2023 roku, na 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Jest to zbiór niezwykłych świadectw Ukraińców, którzy w okrutnym roku 1943 zaryzykowali życiem, by ratować swoich polskich sąsiadów. Książka otrzymała nagrodę Newsweeka, a także pozytywne recenzje od Hanny Krall, Wojciecha Smarzowskiego i abpa Józefa Michalika.
Spotkanie poprowadzi wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej – Mirosław Sejkowski.
_______________
Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
Partner: Gmina Świecie (dotacja celowa)
Wstęp na wszystkie spotkania autorskie w ramach cyklu Literacka Przystań 2023 jest bezpłatny.