Arun Milcarz i opowieść o mistycznej Syberii podczas III Prologu Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2018

Za nami trzecia odsłona prologu Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2018, czyli wydarzenia zapowiadającego trzydniowe podróżnicze święto, które w dniach 22-24 listopada odbędzie się w Świeciu.

Tym razem odwiedził nas Arun Milcarz, pisarz i podróżnik, który opowiedział o swojej wyprawie do syberyjskiej wioski Czełutaj. To właśnie tam, niedaleko mongolskiej granicy mieszka jeden z mocniejszych buriackich szamanów – Bair Rinczinow. Arun spędził w Czełutaj 3 miesiące jedząc, pracując i mieszkając z rodziną szamana. Poznał ich kulturę, zwyczaje i miał okazję uczestniczyć w szamańskich rytuałach i obrzędach.

Z tej wyprawy powstał reportaż „Mistyczna Syberia: Bair Rinczinow – ktoś to musi robić”, ukazujący prawdziwe oblicze sławnego szamana. To nie tylko opowieść o buriackich wierzeniach, kulturze i tradycji, ale także o rodzinnych tragediach, więzach krwi, woli życia, tajemnicach i symbiozie człowieka z naturą.

Spotkanie było również okazją do promocji książki, która jest antologią najlepszych reportaży o Azji, jakie ukazały się na łamach Kontynentów w latach 2012-2017. Wśród wybitnych autorów są teksty między innymi: Andrzeja Stasiuka, Wojciecha Jagielskiego, Ziemowita Szczerka, Nataszy Goerke, Maxa Cegielskiego, Pawła Smoleńskiego i bohatera naszego Prologu (reportaż Buriacja – Szaman. Trzecia część duszy).

Rekomendowane artykuły