Wystawa 'Posłuchaj mnie, Polsko’ autorstwa naszych wolontariuszek zagranicznych – Nurii Ishii Balaguero z Katalonii i Virag Tajti z Węgier, jest obecnie prezentowana przy głównej arterii Barcelony, słynnej La Rambli.
Wolontariuszki mieszkały i pracowały w Świeciu w ramach projektu EVS Świecie 2015/2016 PROMO autorstwa Tomasza Pasieka, świeckiego podróżnika. Wystawa była pomysłem wolontariuszek i owocem pobytu w Świeciu. Obecnie podróżuje ona po świecie.
Dokładne miejsce obecnego jej pobytu od 10 do 30 stycznia 2017 roku, to: Centre Cívic Drassanes, Nou de la Rambla, 43, Barcelona.
Wystawa goszczona jest przez Stowarzyszenie Kulturalne Katalońsko – Polskie, a Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej jest współorganizatorem wydarzenia i pomaga przy transporcie prac na miejsce wystawy.
Bohaterami wystawy są w dużej mierze mieszkańcy naszego miasta, którzy opowiadają o blaskach i cieniach życia w Polsce. Odpowiadają na dwa pytania: co bym zmienił/-ła w Polsce oraz za co lubię Polskę.
Pośród portretów mieszkańców Świecia i okolic można znaleźć m.in. Przemysława Krzyżanowskiego – dyrektora Zespołu Szkół Menadżerskich, Zbigniewa Taczkowskiego – pracownika Zamku w Świeciu, Sławomira Muzolfa – Prezesa Fundacji Niewidzialni czy kuratora wystawy i projektu EVS w ramach, którego wystawa powstała – Tomasza Pasiek z TMZŚ.
Kolejne zagraniczne odsłony projektu planowane są w innych hiszpańskich miastach oraz w Budapeszcie i Berlinie.
Autorki projektu:
Núria Ishii Balagueró
Núria Ishii Balagueró to artystka audiowizualna z Barcelony. Jest absolwentką Uniwersytetu Vic na kierunku Komunikacji Audiowizualnej.
Núria koncentruje się przede wszystkim na filmach dokumentalnych i fotografii. Jest pasjonatką wszelkich zjawisk w kulturze i sztuce. Chce badać życie za pośrednictwem dowolnego wyrazu artystycznego. Przyjechała do Polski w listopadzie 2015 w ramach projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej ”Wolontariat Europejski”. Jest autorką fotografii w projekcie ”Posłuchaj mnie, Polsko”.
Virág Tajti
Virág Tajti jest pomysłodawczynią projektu. Pochodzi z miejscowości Várpalota na Węgrzech. Virág studiuje obecnie w Budapeszcie, jest w trakcie studiów licencjackich na kierunku wolnych mediów. Swoją przygodę z Polską rozpoczęła już w 2014 roku od współpracy z organizacją pozarządową Wiatrak z Bydgoszczy, a następnie w 2016 roku kontynuowała poznawanie naszego kraju dzięki współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej w ramach Wolontariatu Europejskiego.