Ruszyły zapisy na warsztaty w ramach IV Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2020

Rozpoczęliśmy zapisy na bezpłatne warsztaty organizowane w ramach IV Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2020.

W tym roku można wziąć udział w warsztatach tworzenia amuletów z Michałem Szczęśniakiem, warsztatach fotografii przyrodniczej z Piotrem Szumigajem oraz dwóch sesjach warsztatów nauki gry na instrumentach zachodnioafrykańskich djembe i dundun, które poprowadzi Piotr Schutta.

1. Warsztaty tworzenia amuletów

Data i godzina: 19.11.2020 (czwartek), godz. 17:00 – 18:30

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: e-mail: kontakt@tmzs.org.pl

Wiek uczestników: od 7 l.

Liczba miejsc: 15

Prowadzący:
Michał Szczęśniak – jego pasją są podróże, dzięki którym poznaje siebie. Łączy dwa elementy: rozwój osobisty i podróżowanie. Z otwartością serca poznaje nowych ludzi, poszerza granice własnego komfortu, zmierzając w głąb siebie. Ma za sobą wyjazdy m.in do Indii, USA, a nawet na Antarktydę. Podróżując po Ameryce Południowej, nauczył się pracować z rękodziełem. Tego rzemiosła nauczyli go lokalni artyści i szamani.Amulety i talizmany to głównie wisiorki zrobione z kamieni półszlachetnych, które mają za zadanie dodawać energii. Na zajęciach mocujemy kamień za pomocą drucika i ozdabiamy, następnie używamy rzemyka, zaczepiamy i zawieszamy na szyję. Bransoletki służą jako ozdoba na rękę albo nogę. Na zajęciach będziemy je wykonywać z różnego rodzaju kolorowych koralików i sznurków.

2. Warsztaty fotografii przyrodniczej

Data i godzina: 21.11.2020 (sobota), godz. 10:00 – 14:00

Miejsce: od godz. 10:00: Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR, godz. 11:00 wyjście w plener

Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: e-mail: kontakt@tmzs.org.plWiek uczestników: od 12 l.

Liczba miejsc: 10

Prowadzący:
Piotr Szumigaj – z wykształcenia zootechnik, z zawodu technik-leśnik, na co dzień zawodowo związany z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym, z zamiłowania przyrodnik i fotograf dzikiej przyrody. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręgu Toruńskiego i Komitetu Ochrony Orłów regionu Kujawsko – Pomorskiego. Głównym celem jego fotograficznych zmagań jest flora, fauna, awifauna oraz krajobraz pochodzące z terenu Wdeckiego Parku Krajobrazowego i Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Specjalizuje się w fotografowaniu bielików i zimorodków z samodzielnie pobudowanych czatowni oraz w fotografii krajobrazowej. Fotografie przyrodnicze są efektem finalnym wielu godzin spędzonych w terenie, setek przejechanych kilometrów, przeżyciem mnóstwa różnych przygód a wszystko to po to, by uwiecznić to, co nieodwracalnie się zmienia lub ginie oraz w poszukiwaniu tego jedynego w swoim rodzaju „życiowego ujęcia”.

www.piotrszumigaj.com
www.facebook.com/FotografiaPrzyrodniczaiKrajobrazowa
www.instagram.com/piotr_szumigaj

Zakres warsztatów:
– Określić siebie: zainteresowania przyrodnicze?
– Wybieramy sprzęt: aparaty, obiektywy, statywy, plecaki
– Fotografowanie ptaków
– Fotografowanie ssaków
– Budowa czatowni
– Kodeks etyczny fotografa przyrody

Fotografia przyrodnicza należy do najtrudniejszych, ale zarazem najbardziej pasjonujących gatunków fotografii. Wymaga nie tylko dobrego oka, niezłego sprzętu, czasu i poświęcenia, ale także odrobiny szczęścia. Do fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku potrzebne są również fachowa wiedza, doświadczenie i przede wszystkim warsztatowe umiejętności.
Jeśli chcesz nauczyć się robić fascynujące i perfekcyjne zdjęcia przyrodnicze zarówno od strony technicznej, jak i artystycznej skorzystaj z podpowiedzi specjalisty w tej dziedzinie. Poznasz wady i zalety różnych aparatów, statywów czy teleobiektywów używanych podczas sesji fotograficznych w terenie oraz dowiesz się, jak dobrać sprzęt do Twoich zainteresowań i możliwości pozwalając zorientować się w świecie fotografii przyrodniczej. Spróbujesz dokładniej określić swoje cele i poznasz co nieco warunki, w których przyjdzie Ci pracować.
Zobaczysz, jak przygotować się do fotografowania ptaków i ssaków. Odkryjesz także, na czym polega prawdziwa radość z obcowania z dziką przyrodą.

3. Warsztaty nauki gry na bębnach djembe i dundun

Data i godzina: 21.11.2020 (sobota), godz. 12:00 – 13:30 (I Grupa), 14:00 – 15:30 (II Grupa)

Miejsce: Kameralna Przestrzeń Widowiskowa (OKSiR w Świeciu)

Wiek uczestników: od 10 l.

Zajęcia są bezpłatne: obowiązują zapisy poprzez adres mailowy kontakt@tmzs.org.pl (liczba miejsc jest ograniczona).

Prowadzący:
Piotr Schutta – bydgoski reportażysta, reporter prasowy z ponad 20-letnim doświadczeniem w dziennikarstwie, pedagog specjalny (specjalność resocjalizacja) po Uniwersytecie Wrocławskim. Prowadzi warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Ukończył kursy instruktorskie z metodyki nauki gry na djembe i dun-dunach i szkoli się nadal, doskonaląc swój warsztat perkusjonalisty.

Opis warsztatów:
Warsztaty gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dundun niosą odprężenie dla ducha, ciała i umysłu.
Poczujesz siłę bębniarskiego kręgu i radość bycia z ludźmi. Nauczysz się klaskać i chodzić do rytmu oraz wokalizować dźwięki bębnów. Dowiesz się, ile pulsów schowało się w bicie i jakie dźwięki mieszkają w djembe. Sam przekonasz się, że bębnienie jest „zaraźliwe”.
Organizator zapewnia bębny, ale można przyjść z własnym instrumentem. Zapraszamy dorosłych, seniorów, młodzież i dzieci od 10 r.ż.
O bębnach djembe i dun-dun:
W języku grupy etnicznej Bambara z Afryki Zachodniej słowo djembe („Anke djé, anke bé”) można przetłumaczyć jako: „razem w pokoju, razem w harmonii”. Według „Newsweeka” djembe jest dzisiaj najbardziej popularnym instrumentem etnicznym na kuli ziemskiej. Drum circle (bębniarski krąg) to zjawisko robiące furorę na świecie, jako najprostsza forma twórczego spotkania z muzyką i drugim człowiekiem, a także oryginalny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Udział w bębniarskim kręgu to przede wszystkim świetna zabawa, integracja z grupą, relaks. Ale nie tylko. Djembe wykorzystuje się dziś jako ważne narzędzie w budowaniu zespołu, w terapii zajęciowej, psychoterapii itd. W bębniarskim kręgu spotykają się ludzie w różnym wieku i różnej profesji. Nie ma znaczenia status majątkowy ani kolor skóry. Nie trzeba porozumiewać się w tym samym języku, ponieważ liczy się tylko muzyczny język djembe – rytm i dobra zabawa.
Djembe to prosty bęben kielichowy pochodzący z Afryki Zachodniej, terenów dawnego królestwa Mali. Jego korzenie sięgają XIII wieku. Ręcznie rzeźbiony korpus tradycyjnie zbudowany jest z jednego kawałka twardego drewna, a membrana to najczęściej skóra kozia lub cielęca naciągnięta za pomocą metalowych obręczy i sznurka.
Dun-duny to cylindryczne bębny basowe, które tworzą podstawę rytmiczną dla djembe. Sekcja basowa zawiera trzy bębny różniące się wielkością i brzmieniem: dundunba, sangban, kenkeni. Każdy z nich symbolizuje co innego i pełni inną rolę w zespole. Ich frazy, połączone ze sobą na zasadzie polirytmii budują poszczególne melodie grane w Afryce Zachodniej od wieków.
_________________________

Główny organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Współorganizatorzy: OKSiR w Świeciu, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Partnerzy: Gmina Świecie, Powiat Świecki

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Rekomendowane artykuły