Zaczęło się od wydania książki opisującej 50 lat działalności TMZŚ i spotkania autorskiego w Izbie Regionalnej. Potem były prologi Festiwalu podróżników, czyli spotkania podróżnicze promujące i zapraszające na Festiwal oraz trzecia odsłona Wiosennego Rajdu Rowerowego, która zgromadziła blisko 200 cyklistów.
W międzyczasie rozpoczęliśmy piątą już edycję Wolontariatu Europejskiego, w ramach którego do Świecia przyjechali Janos Gosi z Węgier i Juan Carlos Lirola – Peruwiańczyk mieszkający w Hiszpanii.
Na początku maja powróciliśmy do organizacji z OKSiR w Świeciu Dni Kultury Średniowiecznej, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło oczywiście kolejnej, XXXIII już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Jakubika wraz z Biesiadą Poetycką, która tym razem zagościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Czerwiec to kolejny Bieg po zabytkach Świecia i Noc Grozy, która ze względu na planowany remont Zamku została zorganizowana o miesiąc wcześniej niż zwykle.
Dwie nasze stałe imprezy tj. Noc Astronomiczna i Dzień Bałabuna obchodziły w tym roku jubileusz dziesięciolecia i trzeba przyznać, że jak przystało na okrągłe rocznice przystało, były to edycje wyjątkowe. Sierpniowa obserwacja nieba została poprzedzona oddzielnym wydarzeniem o nazwie „Preludium Nocy Astronomicznej”, a Święto Kociewskiego Ziemniaka zgromadziło w tym roku rekordową liczbę odwiedzających, przez co momentami ciężko było zauważyć nawierzchnię zamkowego dziedzińca, który szczelnie był zapełniony odwiedzającymi.
Po raz kolejny zaangażowaliśmy się w organizowane w całym kraju Wiślane Wici, dzięki czemu punkt widokowy na Diabelcach rozbłysk ogniem z rozpalonego ogniska w rocznicę II Pokoju Toruńskiego.
Listopad 2018 roku był wyjątkowo pracowity. Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowaliśmy III Prolog Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2018, podczas, którego podróżnik Arun Milcarz opowiadał o ”Mistycznej Syberii”.
Aktywnie zaangażowaliśmy się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizując ”Bieg Niepodległości 1918-2018”. 314 uczestników spisało się na medal dobiegając do mety w biało-czerwonych przebraniach i tworząc wyjątkową atmosferę patriotycznego święta.
Końcówka listopada to bodaj największe nasze tegoroczne wydarzenie – trzydniowy Festiwal podróżników Piąty Ocean 2018. Druga edycja zawsze jest pewnym wyzwaniem, zwłaszcza iż pierwszy Festiwal okazał się sukcesem. Oczywiście motywacją było zrobienie jeszcze lepszej imprezy i z wielu przekazów medialnych, opinii uczestników Festiwalu i samych podróżników możemy stwierdzić – UDAŁO SIĘ!
Z pewnością najbardziej widowiskową częścią Festiwalu była kolorowa Parada Kontynentów, która przeszła przez pół miasta. Delegacje 12 szkół powiatu świeckiego zaprezentowały wszystkie kontynenty naszej planety w niezwykle oryginalny sposób, przez co na chwilę można było zupełnie zapomnieć, że to chłodna końcówka roku, a nie środek lata.
W grudniu zorganizowaliśmy wystawę fotografii Michała Jaszkowskiego „Wciąż patrzę”, która otworzyła czwartą edycję naszego projektu kuratorskiego Świecka Sztuka.
Po raz kolejny aktywnie uczestniczyliśmy w Światowym Dniu Wolontariusza organizowanym przez Urząd Miejski w Świeciu. Przygotowaliśmy film i wystawę upamiętniającą tragicznie zmarłego Zbysława Budzyńskiego, naszego serdecznego kolegę, członka TMZŚ i PTTK.
Podsumowując minione 12 miesięcy chcemy również podziękować za współpracę, wsparcie finansowe i techniczne naszym partnerom: Powiatowi Świeckiemu, Gminie Świecie, SOK Stokrotka, Miejskiej Bibliotece Publicznej, OKSiR w Świeciu, Eko-Wisła, ZSP w Świeciu, I LO w Świeciu, ZSM w Świeciu, firmom M&M Graphic, SKAT Transport Sp. z.o.o i Nova-Tech.
Jednocześnie dziękujemy i życzymy pomyślności w nowym roku wszystkim odwiedzającym nasze wydarzenia, licząc na jeszcze lepszą frekwencję w 2019 roku.
Poniżej prezentujemy szczegółowy wykaz naszych wydarzeń i inicjatyw A.D. 2018: