Zapraszamy na kolejną edycję Nocy Grozy w Zamku Krzyżackim, podczas której odbędzie się projekcja Fausta (oryg. Faust – Eine deutsche Volkssage) – filmu niemego z 1926 roku, wyreżyserowanego przez Friedricha Wilhelma Murnaua – połączona z improwizowaną ilustracją muzyczną w wykonaniu Dimitriosa „Milo” Kurtisa, Jerzego Mazzolla i Waldemara Knade.
Murnau – odwołując się nie tyle do dramatu Goethego, co toposu kultury europejskiej – stworzył dzieło sztuki będące opowieścią o istocie człowieczeństwa. Najdroższy i najbardziej widowiskowy obraz, jaki do tego czasu zrealizowano w Niemczech zapada w pamięć z wielu powodów, należą do nich m.in.: gra aktorska, scenografia, praca kamery, efekty specjalne.
Obsada:
Gösta Ekman (Faust), Emil Jannings (Mephisto), Camilla Horn (Gretchen), Frida Richard (Mutter), Wilhelm Dieterle (Bruder Valentin), Yvette Guilbert (Marthe Schwerdtlein), Eric Barclay (Herzog von Parma), Hanna Ralph (Herzogin von Parma), Werner Fütterer (Erzengel), Hans Brausewetter (Bauernbursche), Lothar Müthel (Mönch), Hans Rameau, Hertha von Walther, Emmy Wyda
Harmonogram wydarzenia:
22:00 – 23:46 projekcja filmu z muzyką improwizowaną (Faust)
24:00 – 01:00 zwiedzanie Zamku z przewodnikiem.
Szczegóły wydarzenia:
Data i godzina: 6 lipca 2019, godz. 22:00
Miejsce: Zamek w Świeciu (wnętrze)
Bilety: do nabycia w cenie 15 zł (od poniedziałku, tj. 17.06) w Punkcie Informacji OKSiR oraz kasie Zamku w Świeciu.
Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej (OKSiR w Świeciu)
Wydarzenie jest objęte dotacją celową gminy Świecie.
_____________________
DIMITRIOS „MILO” Kurtis– jeden z bardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych muzyków w Polsce. Swoją artystyczną karierę rozpoczął w 1969 roku, kiedy to założył legendarną formację Grupa w Składzie:. Jest ona uznawana za kanoniczny zespół dla ruchu hippiesowskiego – ma także ogromny wkład w rozwój polskiej sztuki konceptualnej.
W 1975 r. Kurtis założył wraz z Markiem Jackowskim duet MAANAM (nazwa pochodzi od inicjałów twórców – M&M). Pierwsze koncerty zagrali w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie i Laboratorium Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
W latach 70-tych występował w całej Polsce w trio Tomasz Stańko – Tomasz Szukalski & Milo Kurtis.
Również w 1975 dołączył do legendarnej grupy OSSIAN, z którą współpracuje do dziś. W 1983 wspólnie z Robertem Brylewskim założył pierwszy w Polsce zespół reggae: IZRAEL.
W 1986 roku opuścił Polskę i na ponad dziesięć lat osiadł w USA. Występował w Kalifornii z miejscowymi zespołami i z Donem Cherry. Po śmierci Dona w 1995 r. przyjechał do Polski w styczniu 1996 r., by zorganizować koncert dla Tribute to Don Cherry.
Oprócz aktywności stricte artystycznej, jest również pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Kultury Greków Polskich, jedynego takiego przeglądu kultury zasymilowanej mniejszości greckiej w Polsce. Stworzył również we współpracy z MKiDN pierwszy tego rodzaju festiwal „Od Bikiniarzy do Hipsterów – dzieje kontrkultury w Polsce po II W.Św.”
Jego działalność to także wydawnictwo płytowe „Milo Records“, w którym wydał ponad sto pozycji, m.in. Tomasz Stańko Quintet, KOMEDA (Muzyka Filmowa, Scena, Jazz), Osjan, Drum Freaks Orkiestra NAXOS i wiele innych.
JERZY MAZZOLL – uważany za jednego z najciekawszych obecnie klarnecistów w Polsce (Jazz Forum, „Drgawy” TVP1). Swoją konsekwentną praktyką przyczynił się do prawdziwego renesansu klarnetu na polskiej scenie muzyki improwizowanej, można też powiedzieć, że był pierwszym polskim basklarnecistą. Inspirował i nadal inspiruje całe pokolenia improwizatorów.
Główną oś jego pracy twórczej stanowi idea arhytmii jako akceptacji błędu i dowartościowania tego wszystkiego, co odrzucamy jako wykonawcze niedoskonałości. Od lat jego sztandarowy utwór stanowi kompozycja „jeden dźwięk” opierająca się na około godzinnym, nieprzerwanym wykonaniu na klarnecie basowym najniższego dźwięku C, co jest możliwe przy użyciu techniki oddechu cyrkulacyjnego, którą Mazzoll opanował po mistrzowsku. Wykorzystuje w swojej grze zarówno elementy klasyki jak i muzyki współczesnej; reprezentuje linię jazzowych klarnecistów: Goodman, La Porta, Giufree, Lacy(ss). Ma na swoim koncie współpracę z wieloma znakomitymi postaciami europejskiego jazzu, jako klarnecista i kompozytor: Django Bates, Alfred Harth, Jeffrey Morgan, Vytautas Labutis, Niels Landgren, Tony Oxley. Oprócz debiutanckiej płyty Mazzoll & Arhythmic Perfection „a”, wydał w Europie zachodniej płytę „Newborn” trio Perplex: Mazzoll – Chastka – Hölker, którą wyprodukował znany angielski perkusista Tony Oxley. Inne albumy wydane pod jego marką to m.in. „out out to lunch” „single 3” „ rozmowy s Catem” we współpracy z Kazikiem Staszewskim. Zagrał też gościnnie na płycie „Kablox – niesłyna histaria” grupy Kury Tymona Tymańskiego. Jest autorem muzyki do awangardowych filmów i multimedialnych instalacji (Bolero, Point City, Midnight Shakespeare) w Polsce, Holandii i Niemczech, a także pełnometrażowego filmu fabularnego „jutro będzie niebo” w reż. J. Marszewskiego i filmu dokumentalnego „Słowa jak ściany” o Małgorzacie Hillar (TVP2). Jest współtwórcą formy scenicznej zwanej dyfuzją, która powstała przy współpracy z R. Knuthem w ramach projektu Diffusion Ensamble, gdzie brał udział w pokazach obok takich artystów, jak: Harald Naegeli, Jenny Holzer, Felix Droese. Obecnie współpracuje z Igorem Boxx (połową jednej z najsławniejszych poza granicami kraju polskiej grupy Skalpel), Emiterem (legendarna grupa Ewa Braun) oraz zespołem Lipali. W swojej dyskografii ma ponad 20 albumów ( w tym studyjne i koncertowe), a jeszcze w tym roku mają ukazać kolejne dwa.
WALDEMAR KNADE – altowiolista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym. Znany zarówno miłośnikom muzyki klasycznej (m.in. Capella Bydgostiensis, Filharmonia Pomorska, Kwartet Pomorski) jak i muzyki improwizowanej. Współpracował i koncertował ze znakomitymi muzykami, takimi jak: Krzysztof Ścierański, Jerzy Mazzoll, Włodzimierz Kiniorski, Steve Kindler (USA), Pete Drungle (USA), Philippe «Pipon » Garcia (F), Grant Calvin Weston (USA), Warren Benbow (USA). W roku 2014 wraz z perkusistą Grantem Calvinem Westonem powołał do życia projekt Weston & Knade. Efekt tej współpracy poznajemy na konceptualnym albumie CD zatytułowanym „Metamorphosis”.