Prelegenci pierwszej edycji Festiwalu podróżników ”Piąty Ocean” (19-21 października 2017)

 

Ana Matusevic

Z pochodzenia – wilnianka, z wyboru – gdynianka. Zawodowo związana zInstytutem Kultury Miejskiej, po godzinach fotografka. Zaangażowana w organizację TRAMPek – Spotkań Podróżujących Kobiet w Gdańsku. Autorka bloga jakmalowany.pl.

W czasie Festiwalu wystąpi z prelekcją dotyczącą jej pobytu w Kazachstanie oraz zaprezentuje wystawę fotografii ”Moja podróż: wielka ksiega kotów greckich”.

Ana Matusevic1

Bartosz Piziak

Geograf, wykładowca i dziennikarz. Ekspert rynku lotniczego i agent lotniczy IATA, podróżujący i równie chętnie fotografujący odwiedzane miejsca. Pomysłodawca i organizator wielu imprez podróżniczych (Kalejdoskop Podróżniczy, Travenalia, Festiwal FMP). Współtwórca projektu LowcyLotow.pl. Współautor audycji podróżniczej „Między Biegunami” w Radiu Kraków, której można słuchać co sobotę od 14:05! Zjeździł prawie całą Europę, kawał obu Ameryk, trochę Azji i odrobinę Afryki – łącznie jakieś 70 krajów świata. Więcej na www.BartekPiziak.com oraz www.LowcyLotow.pl.

W drugim dniu Festiwalu poprowadzi Warsztaty Taniego Podróżowania (20.10, godz. 18:30, Miejska Biblioteka Publiczna).

Podczas 1,5-godzinnej prelekcji opowie o bardzo praktycznej stronie podróżowania, a w dużej mierze o tym co dzieje się przed wyruszeniem w drogę, czyli wybieraniu celu wyjazdu, planowaniu budżetu, przygotowaniach itp.
Ponadto dowiecie się jak nie dać się złodziejom, naciągaczom, pseudo przewodnikom oraz bankom i firmom ubezpieczeniowym, a czasami zyskać na korzystaniu z ich produktów! Wielu zapłaciło już swoje frycowe. W czasie warsztatu dowiecie się zatem jak uniknąć takich sytuacji i sprawić, by Wasz wymarzony wyjazd w nieznane na długo zapisał się w Waszej pamięci a budżet domowy na tym zbytnio nie ucierpiał.

Bartosz Piziak - plansza

Jolanta Kufel

Świecianka od urodzenia, zachwycona okolicami Świecia, zwłaszcza nadwiślańskimi urwiskami i łąkami. Udowadnia, że wielki świat nie jest tak daleko od małego Świecia. Od lat przemierza na rowerze odległe szlaki. Pełnię egzotyki odkrywała w Gruzji, Turcji, Sri Lance, Tajlandii, Kambodży, Meksyku, Wietnamie i Japonii i wielu innych krajach. Uśmiech i szacunek wobec spotykanych na szlakach ludzi sprawiają, że wielki świat staje się przyjazny, a miejscowi nad samotną podróżniczką roztaczają parasol opieki i życzliwości.
Okazuje się, że wystarczy marzenie o swobodzie, decyzja i zgoda na niewygody, a los pozwoli odkryć urodę życia, podróży i człowieka.

Jolanta Kufel - plansza 1

Julia Piotrowska

Doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku Astronomia.
Jej przygoda z podróżowaniem zaczęła się w Świeciu, od autostopowania w czasach harcerstwa na rajdy i wypady do pobliskich miast i wsi. Żyłkę podróżniczą odkryła będąc na studiach w Gdańsku. W tym czasie z odbyła przyjaciółką swoją najdalszą podróż autostopem – ze Świecia do Walencji.

Rok temu wybierając się autostopem z przyjacielem na majówkę do Czarnogóry, nie spodziewała się, że pół roku później wyląduje w Azji.
Było to odległe marzenie na 'po studiach’. W Czarnogórze poznała pewnego podróżnika, który nie miał kompana na zimową podróż do Indii.
Przystała na tę propozycję bez zastanowienia. Przygotowań i wydatków było co niemiara, ale pod koniec października 2016 ruszyła w drogę.

Julia Piotrowska

Mieczysław Bieniek ”Hajer”

Urodzony w 1956 r. w Katowicach. Były górnik, który po ciężkim wypadku rozstał się z kopalnią i rozpoczął nowy, podróżniczy etap w swoim życiu. Ceniony prelegent, autor dwóch książek.

Od 1971 roku, po ukończeniu technikum górniczego, pracuje jako górnik dołowy w kopalni KWK Wieczorek. Udziela się także jako ratownik górniczy. W sumie w górnictwie przepracował 27 lat. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa został odznaczony m.in. dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2000 roku uległ ciężkiemu wypadkowi górniczemu, w wyniku którego stracił wzrok w jednym oku. Oznacza to też koniec pracy na kopalni.

W ramach swoistej terapii psychicznej wyruszył w świat. Najpierw do Indii, potem do kolejnych krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej. W sumie odwiedził kilkadziesiąt krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracował własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudnodostępnych miejsc i celów, rzadko odwiedzanych przez brać podróżniczą.

W 2006 roku na swoje 50. urodziny wyruszył w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstał film dokumentalny „W drodze”. W 2010 roku Bieniek wydał swoją pierwszą książkę „Hajer jedzie do Dalajlamy”, będącej opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich.

Mieczysław Bieniek z pasją para się fotografią, robi też amatorskie filmy ze swoich podróży.

Źródło: portal lubimyczytac.pl

Mieczysław Bieniek - Z podziemi w kolorowy świat

Rafał Kośnik

Podróżnik mieszkający w Starogardzie Gdańskim. Mocno związany z tym miastem. Z wykształcenia technik-rolnik. Żonaty, ojciec dwójki dzieci: Amadeusza i Vincenta. Jego pasją są podróże. Często stara się, aby jego wyprawy były wyzwaniem geograficznym. Zwiedził wiele egzotycznych miejsc, takich jak Australia, Indonezja, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Peru, Brazylia, Boliwia, Wenezuela i innych. Jego najbardziej znane przedsięwzięcia, to dwie ekspedycje pod patronatem Nationale Geographic Traveler, do Amazonii. Pierwsza odbyła się w 2010 roku i był to częściowy spływ Amazonką. Samotnie płynąc kajakiem, pokonał tysiąc sto kilometrów, dziewiczego lasu deszczowego. Druga wyprawa odbyła się w 2013 roku i tym razem trasa przebiegała z Boliwii, przez Brazylię, Kolumbię i Wenezuelę. Sześć tysięcy najbardziej niedostępnych rejonów Amazonii. Podróżnik częściowo pokonał ten dystans tradycyjną łodzią indiańską, później promami, motorówkami z przemytnikami paliwa, a nawet małym motocyklem.

Rafał Kośnik2

Rafał Kuzimski

Absolwent geografii społeczno-ekonomicznej oraz biologii, przyrody i ochrony środowiska na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

Z wykształcenia pedagog i ekolog, z przeznaczenia „tatromaniak”, fotograf, backpacker.

Energiczny i pełny twórczej pasji „wariat”. Człowiek lasu i początkujący maratończyk. Górską przygodę rozpoczął w roku 97′ na Babiej Górze. Podczas studiów aktywnie realizował pasje podróżując na „własną rękę”. Z każdą wyprawą pnie się coraz wyżej, by nie tkwić w miejscu. Gna za życiem, które zawsze jest, gdzie indziej. Poszukiwacz szczytów…

„Na początku jest cel. Wytyczne celu to sprawa najważniejsza. Potem potrzebny jest już tylko upór i świadomość ,że droga po której się kroczy, będzie długa i nie zawsze dobrze oznakowana. Chwytaj więc każdą okazję, która pozwoli ci zrobić choćby jeden krok do przodu. Nie zapominaj, że również przypadek odgrywa bardzo ważną rolę.”

Rafał Kuzimski2