22 i 23 marca będzie można uczestniczyć w kolejnych organizowanych przez nas przedsięwzięciach o tematyce podróżniczej. Tym razem organizujemy je we współpracy z Izbą Regionalną Ziemi Świeckiej (OKSiR), gdzie odbędą się zarówno piątkowe Impresje podróżnicze dla dzieci i młodzieży i sobotni Prolog III Festiwalu podróżników Piąty Ocean.
Impresje podróżnicze to nowy cykl zajęć edukacyjnych, który będzie przybliżał młodym ludziom mniej lub bardziej odległe miejsca na świecie.
Prelekcje podróżnicze prowadzone przez osoby, które znaczną część życia poświeciły zagranicznym wojażom będą zawierały zarówno walor edukacyjny jak i rozrywkowy. Celem Impresji jest wzbudzanie w uczestnikach zajęć ciekawości świata i budowanie tolerancji i zrozumienia innych kultur.
Podczas marcowych Impresji podróżniczych wystąpią: Jolanta Kufel, która zdradzi szczegóły swoich rowerowych wojaży po Japonii, dr Janusz Janczewski, który opowie, czy trudno jest się dostać na najzimniejszy kontynent na świecie, czyli Antarktydę i Tomasz Pasiek, który zaprezentuje kilka sposobów na oryginalne podróże w młodym wieku i zamienianie pozornych niedogodności losu w atuty.
Z kolei pierwszy w tym roku Prolog Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2019 zabierze nas do Ameryki Południowej.
W Izbie Regionalnej wysłuchamy prelekcji Michała Dybcio, który opowie o swoim życiu w Brazylii i spróbuje przekonać nas, że ten kraj to dużo więcej niż słońce, piłka nożna, karnawał lub zwane ”cudownym miastem” Rio de Janeiro.
Jak sam mówi „Brazylia to przede wszystkim ludzie, którzy tu mieszkają, ich radości i problemy. To krajobrazy mijane podczas kilkugodzinnych podróży autobusem. To muzyka, którą słychać w każdym barze. Podczas prezentacji postaram się przedstawić różnorodność Brazylii, której nie oddają pocztówki przywiezione z podróży.”
Michał Dybcio – od zawsze był ciekawy tego, co go otacza. W Wielkiej Brytanii mieszkał dwa miesiące, w Brazylii trzy, a w Portugalii pięć. Kocha świat i każdego dnia chce odkrywać coś nowego – za pomocą książek, filmów oraz podróży. Gdy wyjeżdża, stara się zostać na dłużej, zwłaszcza w miejscach, które nie widnieją w ofertach popularnych biur podróży. Chce poznać człowieka na każdej długości geograficznej, jego pasje i powody do radości. Swoje spostrzeżenia zapisuje w postaci kwadratowych zdjęć na Instagramie (michaldybcio) lub artykułów na swoim blogu – whereverblog.com.