Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Świeciu zapraszamy na trzecie spotkanie podróżnicze organizowane w ramach Prologu tegorocznej edycji Festiwalu podróżników Piąty Ocean.
Tym razem gościem Prologu będzie Robert Czerniak, który w ramach prelekcji „Podróże do granice” opowie o przygodach, które zainicjowały powstanie książki o tym samym tytule.
Podczas prezentacji poznamy historię niezwykłej przyjaźni pomiędzy ojcem, a synem i przekonamy się, w jaki sposób można realizować nawet najbardziej niedorzeczne marzenia.
W części dotyczącej Ameryki Łacińskiej usłyszymy o podróży od Buenos Aires, aż do stolicy Meksyku. Dowiemy się jakie zwierzęta można spotkać w Amazonii i w jaki sposób można się przeprawić przez brakujący odcinek Pan American Highway. Zobaczymy piaszczyste plaże basenu Morza Karaibskiego i odkryjemy magiczny świat kultury Majów.
Ponadto wysłuchamy opowieści o najmniejszym kontynencie świata, który przez pół roku autorzy książki obserwowali z siodełka rowerowego. Będzie o zdobywaniu wody na pustyni, o niebezpiecznych zwierzętach, o karkołomnym przejeździe przez pożar buszu i o największych krokodylach świata.
Robert Czerniak – rocznik 1969 r. Jego ciekawość świata narodziła się z książek i już, jako nastolatek zaczął podróżować po Polsce. Z zawodu jest cukiernikiem, a dalszą naukę przerwała mu obowiązkowa służba wojskowa i swoje wykształcenie uzupełnił dopiero po trzydziestce. W wyniku pasji do poznawania świata, a także żelaznej konsekwencji ukończył studia na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W roku 1998 zorganizował wyprawę na Spitsbergen, a w kolejnych latach poznawał nie tylko Arktykę, ale też północną Afrykę. Przygodę z żeglarstwem morskim rozpoczął od rejsu na SY Joseph Conrad. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał bezkresy Ameryki Południowej od Ziemi Ognistej po peruwiańskie Iquitos, a także zgłębiał tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Na kolejną wyprawę (2008–2009) tym razem przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku wybrał się z pełnoletnim już synem Joachimem. Przerwa w podróżach nastąpiła z powodu choroby onkologicznej syna i przez kilka następnych lat zajmował się jego rehabilitacją, a podsumowaniem terapii była rowerowa wyprawa (2012/2013) przez Australię. Poza czynnym uczestnictwem we wspomnianym wyzwaniu, pełnił tam rolę kierownika i kucharza wyprawy.
Robert zajmuje się psychoonkologią, działa na rzecz poprawy relacji ojców z dziećmi, przezwyciężaniu uzależnień, a także bywa dziennikarzem. Jego publikacje są skupione na poszukiwaniu prostych rozwiązań i budowaniu mostów, a nie na podziałach czy krótkowzrocznym myśleniu. Odpręża go jazda na rowerze, gotowanie, obcowanie ze sztuką i ogniste tango. Ze względu na nietypowe podejście do życia, oparte na różnorakich umiejętnościach i skromnej egzystencji, przyjaciele nazywają go Dzikusem.
____________________________
Data i godzina Prologu: 18.06.2019, godz. 18:00
Miejsce Prologu: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej